Przejdź do treści
Home
 • Oferta
 • Rozwój menedżerski

Zarządzanie wypaleniem zawodowym i stresem

W literaturze naukowej termin wypalenia zawodowego pojawił się około 20 lat temu. Współcześnie, kiedy praca stała się bardzo ważnym elementem naszego życia i której poświęcamy nie tylko swój czas ale również zaangażowanie fizyczne i emocjonalne, na syndrom ten zapada coraz więcej osób aktywnych zawodowo. Dlatego warto uświadomić sobie, jakie czynniki doprowadzają do wypalenia zawodowego oraz w jaki sposób sobie z nimi radzić. O wypaleniu zawodowym możemy mówić, gdy praca przestaje nam dawać satysfakcję, przestajemy się rozwijać zawodowo, jesteśmy przepracowani i przytłoczeni obowiązkami. Głównym celem szkolenia jest więc przekazanie wiedzy i rozwój umiejętności odnośnie sposobów radzenia sobie ze stresem, zniechęceniem do wykonywania obowiązków i docelowo z wypaleniem zawodowym. Jeśli zastanawiasz się, skąd czerpać optymizm i motywację do pracy, jak odnaleźć siłę fizyczną i emocjonalną do pracy (do życia) to to szkolenie jest właśnie dla Ciebie.

Szkolenie na zlecenie

Cele i korzyści

W literaturze naukowej termin wypalenia zawodowego pojawił się około 20 lat temu. Współcześnie, kiedy praca stała się bardzo ważnym elementem naszego życia i której poświęcamy nie tylko swój czas ale również zaangażowanie fizyczne i emocjonalne, na syndrom ten zapada coraz więcej osób aktywnych zawodowo. Dlatego warto uświadomić sobie, jakie czynniki doprowadzają do wypalenia zawodowego oraz w jaki sposób sobie z nimi radzić. O wypaleniu zawodowym możemy mówić, gdy praca przestaje nam dawać satysfakcję, przestajemy się rozwijać zawodowo, jesteśmy przepracowani i przytłoczeni obowiązkami.

Głównym celem szkolenia jest więc przekazanie wiedzy i rozwój umiejętności odnośnie sposobów radzenia sobie ze stresem, zniechęceniem do wykonywania obowiązków i docelowo z wypaleniem zawodowym. Jeśli zastanawiasz się, skąd czerpać optymizm i motywację do pracy, jak odnaleźć siłę fizyczną i emocjonalną do pracy (do życia) to to szkolenie jest właśnie dla Ciebie.

 

Program szkolenia

PROGRAM SZKOLENIA: (1 dzień szkoleniowy = 3×1,5 h)

 

MODUŁ I. ZARZĄDZANIE WYPALENIEM, STRESEM –  SAMOŚWIADOMOŚĆ

Po zakończeniu modułu zidentyfikujesz swoją podatność na stres i choroby z nim związane. Największe stresory 21. wieku  – czyli na co  najczęściej wywołuje u nas  stres i niepokój

 

 1. Jakie grupy zawodowe i kto jest szczególnie narażony na stres i wypalenie zawodowe
 2. Kwestionariusz badania indywidualnego poziomu podatności na czynniki stresogenne (osobowość A,B,C i … T) – sprawdź jak Ty reagujesz i radzisz sobie z sytuacjami stresującymi
 3. Kwestionariusz indywidualnego poziomu reakcji na czynniki wpływające na wypalenie zawodowe
 4. Rozpoznanie własnych potrzeb i osobistych motywatorów do działania – jakie są moje wartości (rzeczy ważne) i jak chcę aby wyglądało moje życie żeby było satysfakcjonujące (równowaga praca – życie osobiste)
 5. Badanie instytutu Gallupa – czyli każdy z nas ma talent, dzięki któremu może osiągnąć cele, które sobie postawi, zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym

 

MODUŁII. STRES. WYPALENIE. OBJAWY I SKUTKI

Po zakończeniu modułu będziesz wiedział jakie są mechanizmy powstawania stresu, czy stres może być pozytywny, kiedy stres nas pobudza do działania, a kiedy osłabia.

 1. Pojęcie stresu
 2. Skąd się bierze stres i wypalenie – poziom fizyczny i psychiczny
 3. Rodzaje bodźców stresogennych a nasza indywidualna reakcja na nie (osobowość a sytuacje wywołujące stres)
 4. Teoria zasobów S.Hobfolla – dlaczego tak trudno nam się długotrwale cieszyć z dobrych rzeczy i dlaczego tak mocno i czasami długotrwale przeżywamy negatywne sytuacje jak np. brak bezpieczeństwa, zagrożenie dla zdrowia, życia, strach przed zmianą, utrata kogoś lub czegoś itp.
 5. Twoja osobowość kolorystyczna – kwestionariusz osobowości E.Hartmana. Poznaj swój kolor. Różne zachowania, różne interpretacje tej samej rzeczywistości, różne reakcje na te same sytuacje (nasze reakcje na bodźce stresowe zależne od naszej osobowości)
 6. Czy stres zawsze jest zagrożeniem
  1. stres pozytywny – EUSTRES
  2. stres negatywny – DISTRES

 

MODUŁ III. ZAPOBIEGANIE ZMĘCZENIU, ZESTRESOWANIU, WYPALENIU

Po zakończeniu modułu będziesz wiedział i umiał w prosty i szybki sposób rozładowywać stres napięciowy, sytuacyjny; nauczysz się skutecznych i prostych technik relaksacji, rozluźnienia i regeneracji. Jak maksymalizować własną efektywność.

 1. Pomyśl, zaplanuj i zapisz – czyli jak być motywować się co codziennych zadań
 2. Jak ustalać priorytety zadań do realizacji w ciągu dnia/ tygodnia
 3. Planowanie tzw. porządku dnia, kiedy pracujemy on-line lub jesteśmy na tzw. postojowym – czyli, co robić by nie zwariować
 4. Praca/ odpoczynek zgodny z krzywą REAFA – krzywa naszej aktywności dobowej (również pracy zdalnej lub tzw. postojowym)
 5. Czy do osiągania celów wystarczy wiara, że „szklanka jest do połowy pełna” – czyli o pozytywnym nastawieniu (jak skłonność do optymizmu lub pesymizmu wpływa na interpretację sytuacji)
 6. Metody pracy z umysłem i zmysłami
  1. Bycie „społecznym” – nieoceniona moc budowania relacji i pomagania innym
  2. Ćwiczenia umysłu pomagające pozbywania się niechcianych myśli, nawyków – sposoby radzenia sobie z lękiem, nawałem nieprzyjemnych i niechcianych myśli, obawami, frustracją
  3. Jak nauczyć się świadomego celebrowania dobrych wydarzeń na co dzień
  4. Ćwiczenia relaksacyjno – oddechowe, które nie zajmą Ci więcej niż 5 minut, a dadzą Ci czas na uspokojenie się (nawet podczas pracy)
   • ćwiczenie 3×5
   • Podwójne „O” – odliczanie i oddech

-ćwiczenie 4×4

-ćwiczenie „minus 20”

– ćwiczenie …. „keks”

– ćwiczenie „kłaczek”

 1. Praca z intencją – „Chcę …” – czyli jak przejść od motywacji zewnętrznej „muszę” do motywacji wewnętrznej „chcę”
 2. Metody na ruminacje czyli uporczywe wracanie do starych spraw, lub niemiłych sytuacji, które nas spotkały
 3. Stan ciała a jego wpływ na stan ducha – pozytywne „oszukiwanie” ciała i umysłu
  1. siła uśmiechu
  2. postawa PROSTO – ćwiczenia
  3. i-garb i jego negatywne skutki

 

 1. PODSUMOWANIE SZKOLENIA. Indywidualny plan działań

Adresaci

Szkolenie jest przeznaczone dla: 
Menedżerów, dyrektorów, liderów, właścicieli biznesu, przyszłych menedżerów

 • Działających w warunkach dużego stresu i presji
 • Chcących lepiej radzić sobie ze stresem i zarządzać emocjami
 • Wpłynąć na zwiększenie swoich osiągnięć
 • Mieć bardziej pozytywne nastawienie i więcej zadowolenia z pracy

Cena i zapisy

Szkolenie na zamówienie

;

Sprawdź, co zyskujesz

Mnóstwo korzyści
First Minute
30 dni wcześniej zarezerwuj miejsce na szkolenie otwarte na prestige-eck.pl, dzięki temu automatycznie otrzymasz rabat: 50zł
Im więcej, tym taniej
Firmy i instytucje wysyłające więcej niż jedną osobę na szkolenie otwarte, mogą liczyć na niższe ceny. Sprawdź promocyjne ceny na naszej stronie.
Voucher
Nasze szkolenia to informacje z pierwszej ręki, Podane w rzetelny i praktyczny sposób, gotowa do wdrożenia w pracy.

Certyfikat ukończenia
szkolenia.

Po zakończeniu szkolenia każdy z Uczestników otrzymuje imienny certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności zgodnie z wdrożoną procedurą: PN-EN ISO 9001:2015 DEKRA

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania! Podnieś kwalifikacje!

Prosimy o pozostawienie swojego numeru telefonu oraz emaila, a skontaktujemy się niezwłocznie.

  Jeśli wypełniłeś/aś formularz kontaktowy, oznacza to, że jesteś zainteresowany/a naszą ofertą i oczekujesz kontaktu z nami. Zanim przekażesz nam swoje dane osobowe, zapoznaj się z informacjami na temat sposobu ich przetwarzania. Chcielibyśmy przetwarzać Twoje dane, aby móc przekazywać Ci informacje na temat naszych usług.

  Najczęściej zadawane pytania dotyczące szkolenia

  W PRESTIGE Europejskim Centrum Kształcenia znajdziesz praktyczną i specjalistyczną wiedzę!
  Czy jest możliwe uzyskanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej?
  Dofinansowanie