- Oferta
- Produkcja
Lean thinking – czyli o budowaniu fundamentów szczupłego zarządzania i działaniu produktywnym (szersze spojrzenie na Lean Management w ramach szkolenia warsztatowego dla menedżerów)
Wdrażanie Lean to nie tylko opieranie się na zestawie narzędzi (Lean Toolbox), ale przede wszystkim zmiana sposobu myślenia, zmiana podejścia do realizowanych przez nas zadań, procesów, pozyskiwanych danych i informacji, a przede wszystkim do ludzi i ich pracy. Niestety często zapominamy o tym i skupiamy się na instrumentach i poszczególnych krokach ich implementowania. Żaden system nie zadziała, jeżeli nie zbudujemy odpowiednich fundamentów. Fundamenty Lean to między innymi odpowiednia kultura organizacyjna, sposób myślenia uczestników organizacji (Lean Thinking, myślenie twórcze, wizualne czy krytyczne) oraz kompetentni menedżerowie. Celem szkolenia jest zaznajomienie uczestników z podstawowymi pojęciami, zasadami, instrumentami szczupłego myślenia, myślenia w kategoriach twórczych, myślenia krytycznego oraz skutecznego zarządzania. Zajmiemy się więc zarówno kompetencjami „twardymi”, jak i „miękkimi”.
Cele i korzyści
Celem szkolenia jest zaznajomienie uczestników z podstawowymi pojęciami, zasadami, instrumentami szczupłego myślenia, myślenia w kategoriach twórczych, myślenia krytycznego oraz skutecznego zarządzania.
Zajmiemy się więc zarówno kompetencjami „twardymi”, jak i „miękkimi”. Zastanowimy się nad tym jak dostrzegać to, czego na co dzień nie widzimy – jak nie dać się iluzji. Odniesiemy się do naszych schematów rozumowania i błędów poznawczych, które negatywnie wpływają na wnioskowanie, postrzeganie działań w organizacji oraz podejmowanie decyzji. Przeanalizujemy kwestie nadmiaru informacji i skutków przebodźcowania. Będzie i o skutecznie działających zespołach i o projektowaniu wartościowych standardów, nadawaniu sensu pracy, mentoringu czy skutecznym rozwiązywaniu problemów. Ważnym elementem szkolenia będzie również budowanie kultury organizacyjnej i podejście do rozwijania kompetencji.
Wdrażanie Lean to nie tylko opieranie się na zestawie narzędzi (Lean Toolbox), ale przede wszystkim zmiana sposobu myślenia, zmiana podejścia do realizowanych przez nas zadań, procesów, pozyskiwanych danych i informacji, a przede wszystkim do ludzi i ich pracy. Niestety często zapominamy o tym i skupiamy się na instrumentach i poszczególnych krokach ich implementowania.
Żaden system nie zadziała, jeżeli nie zbudujemy odpowiednich fundamentów. Fundamenty Lean to między innymi odpowiednia kultura organizacyjna, sposób myślenia uczestników organizacji (Lean Thinking, myślenie twórcze, wizualne czy krytyczne) oraz kompetentni menedżerowie.
Produktywny menedżer: myśli holistycznie, dostrzega konteksty, nadaje sens działaniom, mądrze standaryzuje procesy/systemy, umiejętnie dobiera instrumenty zarządzania, dba o rozwój pracowników (i swój), jest mentorem, kształtuje odpowiednie środowisko pracy, czy też rozwija kulturę organizacyjną sprzyjającą działaniom produktywnym i twórczym.
Jak zatem być dobrym menedżerem w środowisku Lean?
Program szkolenia
- Zasady szczupłego działania i produktywności
- Co „zabija” produktywność”?
- Spojrzenie całościowe i kontekst
- O sztuce zadawania pytań, aktywnego słuchania i obserwowania
- Omówienie wybranych instrumentów Lean
- Kompetencje Lean Managera XXI wieku
2. Myślenie twórcze i krytyczne w służbie Lean Managera
- Jak rozwijać kreatywność?
- Zasady i instrumenty twórczego myślenia
- Myślenie krytyczne, to nie tylko odróżnianie faktów od opinii
- Schematy i błędy poznawcze
3. Wykorzystanie zarządzania wizualnego
4. Zmiana podejścia do procesu rozwiązywania problemów (A3 Thinking i nie tylko)
5. Jak tworzyć wartościowe dokumenty sterujące?
6. Praca zespołowa i indywidualna – o zachowaniach, zasadach tworzenia skutecznie działających zespołów i motywowaniu do aktywności
7. Zarządzanie zadaniami – bo szanujemy ludzi, ale i czas
8. Rozwijanie kompetencji pracowników
- Efektywna edukacja
- Mentoring
- Budowanie strategii rozwijania kompetencji
- Znaczenie środowiska pracy i elementów kultury organizacyjnej dla skuteczności szczupłego systemu zarządzania
9. Podsumowanie i dyskusja
Metody szkoleniowe
Gry, zabawy, ćwiczenia szkoleniowe połączone z interaktywnym wykładem.
Adresaci
Każdy z nas musi zmienić sposób myślenia, bo świat się zmienia. W świecie zmiennym, niepewnym, złożonym i niejednoznacznym menedżer musi być elastyczny i zwinny. Szkolenie dedykowane jest menedżerom, którzy chcą być zwinni, chcą budować w organizacjach trwałe i skutecznie działające systemy zarządzania, jednocześnie budując kulturę szacunku i współpracy.
Cena i zapisy
Szkolenie na zamówienie