- Oferta
- I pomoc , BHP
Dobór i stosowanie środków ochrony indywidualnej na stanowiskach pracy
Głównym zadaniem szkolenia jest przekazanie uczestnikom niezbędnej wiedzy z zakresu oceny zgodności oraz wymagań zasadniczych dla ŚOI jak również jak w właściwy sposób dobrać oraz użytkować środki ochrony indywidualnej na terenie zakładu pracy aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków przy pracy a co za tym idzie konsekwencji ze strony organów nadzoru nad warunkami pracy. Opisane zostaną przykłady środków ochrony indywidualnej wymagane na konkretnych stanowiskach pracy oraz jak dobrać je biorąc pod uwagę charakterystykę danego stanowiska oraz ryzyko wystąpienia niebezpiecznych czynników. Cele i korzyści szkolenia: Zapewnienie uczestnikom niezbędnej wiedzy przy doborze i użytkowaniu środków ochrony indywidualnej w zakładzie, w celu uniknięcia wypadków przy pracy oraz konsekwencji ze strony organów nadzoru nad warunkami pracy. Przedstawiona zostanie strategia doboru środków ochrony indywidualnej i scharakteryzowane będą rodzaje oraz przeznaczenie konkretnych ochron. Omówione zostaną prawne podstawy stosowania i wprowadzania do obrotu środków ochrony indywidualnej, zasady identyfikacji zagrożeń i szacowania ryzyka zawodowego w kontekście doboru ochron.
Cele i korzyści
Cele i korzyści szkolenia:
- Zapewnienie uczestnikom niezbędnej wiedzy przy doborze i użytkowaniu środków ochrony indywidualnej w zakładzie, w celu uniknięcia wypadków przy pracy oraz konsekwencji ze strony organów nadzoru nad warunkami pracy.
- Przedstawiona zostanie strategia doboru środków ochrony indywidualnej i scharakteryzowane będą rodzaje oraz przeznaczenie konkretnych ochron.
- Omówione zostaną prawne podstawy stosowania i wprowadzania do obrotu środków ochrony indywidualnej, zasady identyfikacji zagrożeń i szacowania ryzyka zawodowego w kontekście doboru ochron.
- Przedstawione zostaną przykłady środków ochrony indywidualnej odpowiednie do stanowisk pracy, na których występują czynniki szkodliwe i niebezpieczne.
Po wykonanym szkoleniu uczestnik potrafi:
- Wskazać odpowiednie środki ochrony indywidualnej ze względu na konkretne stanowisko pracy oraz na zagrożenia występujące na tychże stanowiskach.
- Przedstawić jak stosować konkretne środki ochrony indywidualnej, jaki jest ich cel i czemu mogą zapobiec.
- Prawidłowo identyfikować elementy znakowania środków ochrony indywidualnej, co ułatwi dobór właściwych ŚOI i zapobiegnie zakupieniu tych nieprzydatnych.
- Sprawdzić czy dany ŚOI spełnia swoje założenie i zapewnia pracownikowi ochronę przed zagrożeniem, na które może być narażony.
- Analizować zagrożenia na różnych stanowiskach pracy, w celu ich eliminacji lub maksymalnego ograniczenia ich występowania.
- Zajmujesz się zaopatrzeniem firmy w środki bezpieczeństwa?
- Spoczywa na Tobie odpowiedzialność za optymalne dopasowanie odpowiednich zabezpieczeń?
- Szukasz praktycznej wiedzy jak szybko sprawdzić, czy dany produkt zapewnia pracownikowi należytą ochronę przed zagrożeniem, na które jest narażony?
- Chcesz uniknąć zakupu zabezpieczeń, które nie spełniają standardów (znakowanie CE, instrukcja użytkowania, deklaracja zgodności, certyfikaty, itd.)
- Zastanawiasz się jakie środki zastosować dla niezbędnego zabezpieczenia pracowników w sytuacji zagrożenia koronawirusem?
- Maska, czy przyłbica? Czy muszą posiadać deklarację zgodności? Jakiego rodzaje maski i rękawice wybrać dla ochrony przed Covid-19?
- Jakie najlepsze praktyki stosować w doborze i stosowaniu środków ochrony indywidualnej zarówno w warunkach epidemii jak i po jej ustaniu?
- Czym się kierować przy wyborze ŚOI, żeby zapewnić pracownikom realne bezpieczeństwo oraz maksymalnie ograniczyć ryzyko wypadków?
- Jakich dokumentów wymagać od przedstawiciela handlowego, producenta ŚOI, aby posiadać 100% pewności, iż zabezpieczenia spełniają wymagania prawne?
- Poznaj na przykładach zagrożenia na różnych stanowiskach pracy, gdzie występują czynniki szkodliwe i niebezpieczne oraz zasady identyfikacji zagrożeń i szacowania ryzyka zawodowego w kontekście doboru ochron.
- Bądź świadom konsekwencji dla pracodawców i osób odpowiedzialnych za dobór i kontrolę stosowania ŚOI w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podczas wizyty Inspektora PIP a unikniesz konsekwencji.
- Bądź bezpieczny i i zadbaj o właściwy dobór środków ochrony indywidualnej.
- I zminimalizuj ryzyko wypadków!
BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM
Program szkolenia
1. Kodeks pracy:
- Obowiązki pracodawcy, pracownika oraz osób kierujących pracownikami w zakresie zapewnienia, stosowania i użytkowania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej.
2. Rozporządzenie MPiPS z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bhp:
- Środki Ochrony Indywidualnej i Środki Ochrony zbiorowej- definicje.
- Na jakiej podstawie przydzielane są ŚOI?
- Zasady wycofania ŚOI jak również ich wymiana i naprawa.
- Ocena ryzyka zawodowego.
3. Środki ochrony indywidualnej – definicje i podstawy prawne; dyrektywa 89/686/EWG i rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej:
- Zakres obowiązywania przepisów i dyrektywy
- Kategorie środków ochrony indywidualnej
- Ogólne wymagania
- Deklaracja zgodności
- Certyfikat oceny typu WE
- Dokumentacja techniczna i instrukcja użytkowania
- Oznakowanie CE
4. Omówienie zagadnień z zakresu stosowania środków ochrony indywidualnej wykorzystywanych w celu zabezpieczenia przed COVID-19:
- Czy dotychczasowe środki ochrony indywidualnej wystarczą aby ochronić pracownika przed COVID-19?
- Jak połączyć dotychczasowe środki ochrony indywidualnej z ŚOI chroniącymi przed wirusem aby ze sobą nie kolidowały i nie przeszkadzały podczas wykonywania czynności na danym stanowisku pracy?
- Typy masek i rękawic chroniących przed COVID-19.
- Czy środki ochrony indywidualnej muszą być znakowane znakiem CE
- Różnica pomiędzy środkiem ochrony indywidualne, a wyrobem medycznym?
- Czy ŚOI do walki z COVID-19 muszą spełniać wymagania oceny zgodności i muszą być znakowane znakiem CE? (UCHWAŁA NR 33/2020 w sprawie szczególnych rozwiązań w zakresie zaopatrzenia w środki ochrony indywidualnej, które są niezbędne do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2)
- Półmaski ochronne stosowane przy COVID-19 – wymagania, oznakowanie, typy i podział.
5. Rola norm zharmonizowanych w systemie oceny zgodności dla środków ochrony indywidualnej:
- Przykłady norm zharmonizowanych dla wybranych środków ochrony indywidualnej
- Znakowanie środków ochrony indywidualnej
- Dobór pod kątem występujących w środowisku pracy zagrożeń
- Dodatkowe informacje zamieszczane na środkach ochrony indywidualne i w instrukcji użytkowania
6. Przedstawienie przykładów nieprawidłowości podczas stosowania ŚOI:
- Wypadki przy pracy z powodu nie stosowania ŚOI lub stosowania niewłaściwych na danym stanowisku.
7. Wybrane przykłady środków ochrony indywidualnej nie spełniających wymagań zasadniczych – omówienie niezgodności.
Metody szkoleniowe
Warunek:
Aby wziąć udział w szkoleniu należy mieć dostęp do komputera z Internetem.
Po opłaceniu faktury proforma przesyłamy link z niezbędnym informacjami do zalogowania się na platformę szkoleniową.
JAK WYGLĄDA UDZIAŁ W SZKOLENIU WEBINAROWYM?
Krok I
Rejestrujesz się na platformie webinarowej.
Link otrzymasz wcześniej, wraz z emailowym potwierdzeniem realizacji szkolenia.
Krok II
W dniu szkolenia logujesz się do platformy webinarowej i przechodzisz do „poczekalni”. Link do wirtualnego pokoju otrzymasz na podanego emaila po akcpetacji rejestracji.
Krok III
Uczestniczysz w szkoleniu.
Krok IV
Możesz zadawać pytania na czacie w trakcie szkolenia.
Adresaci
Szkolenie adresowane jest do:
- Pracodawców
- Kierowników, liderów i osób kierujących pracownikami
Służb BHP - Osób odpowiedzialnych za zakup i dostarczenie środków ochrony indywidualnej
- Przedstawicieli związków zawodowych, społecznych inspektorów pracy
- Producentów, importerów i dystrybutorów ŚOI
Prowadzący
Jest autorem artykułów i opracowań w dziedzinie bhp oraz prawa pracy publikowanych na łamach: miesięcznika INSPEKTOR PRACY oraz na portalu www.znamibezpiecznie.pl. Prowadzi szkolenia i warsztaty specjalistyczne w dziedzinie prawa pracy i BHP w PRESTIGE Europejskim Centrum Kształcenia.
Cena i zapisy
Szkolenie na zamówienie