Przejdź do treści
Home
 • Oferta
 • Jakość

Obliczanie śladu węglowego organizacji lub produktu

Dzięki szkoleniu zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci na samodzielne obliczenie śladu węglowego i przygotowanie raportu zgodnego z GHG Protocol / ISO14064 Poznasz wytyczne ESRS (European Sustainability Reporting Standards) – wynikające z dyrektywy CSRD w zakresie ujawniania informacji dotyczących zmian klimatycznych Nauczysz się przygotowywać raport zgodny z GHG Protocol oraz ESRS Dowiesz się jakie są związane z nim regulacje prawne Poznasz szanse i zagrożenia dla firmy związane z tematem śladu węglowego Dowiesz się co jest wymagane w raporcie zgodnym z GHG Protocol Dowiesz się gdzie szukać źródeł wskaźników emisyjności Dowiesz się z jakich danych źródłowych należy korzystać Poznasz różnice pomiędzy zakresami i ich kategoriami, co jest bardzo istotne przy raportowaniu śladu węglowego Zapoznasz się z działaniami redukcji śladu węglowego Dowiesz się co jest, a co nie jest działaniem offsetowym Zdobędziesz unikalne i poszukiwane na rynku pracy kompetencje

Szkolenie na zlecenie

Cele i korzyści

Celem szkolenia jest umożliwienie zdobycia wiedzy, która pozwoli uczestnikowi samodzielnie obliczać ślad węglowy i przygotowywać raport zgodny z GHG Protocol / ISO14064. Szkolenie obejmuje poznanie wytycznych ESRS (European Sustainability Reporting Standards) wynikających z dyrektywy CSRD, regulacji prawnych związanych ze śladem węglowym, szans i zagrożeń dla firm z tym związanych, wymagań dotyczących raportowania zgodnego z GHG Protocol oraz sposobów pozyskiwania danych źródłowych i wskaźników emisyjności.
Uczestnicy zapoznają się również z różnicami pomiędzy zakresami i kategoriami emisji oraz działaniami redukcji śladu węglowego.

Dzięki uczestnictwu w tym szkoleniu zdobędziesz niezbędną wiedzę, która umożliwi Ci samodzielne obliczenie śladu węglowego i przygotowanie raportu zgodnego z GHG Protocol / ISO14064. Będziesz miał szansę zapoznać się z wytycznymi ESRS (European Sustainability Reporting Standards), które wynikają z dyrektywy CSRD dotyczącej ujawniania informacji dotyczących zmian klimatycznych.

Podczas szkolenia nauczysz się również przygotowywać raporty zgodne z GHG Protocol i ESRS oraz dowiesz się o regulacjach prawnych związanych z nimi. Poznasz zarówno szanse, jak i zagrożenia związane z tematem śladu węglowego dla firmy. Dowiesz się, jakie elementy są wymagane w raporcie zgodnym z GHG Protocol oraz gdzie szukać źródeł wskaźników emisyjności.

Szkolenie dostarczy Ci informacji na temat odpowiednich źródeł danych, z których należy korzystać przy obliczaniu śladu węglowego. Zapoznasz się również z różnicami pomiędzy różnymi zakresami i kategoriami emisji, co jest niezwykle istotne podczas raportowania śladu węglowego.

Program szkolenia

1. Wprowadzenie

 • Zmiany klimatu – dlaczego nas to dotyczy
 • Podstawowe definicje, offset i redukcja śladu węglowego, weryfikacja raportów

2. Metodyka obliczania śladu węglowego wg GHG Protocol, corporate accounting, omówienie metodyki, przykłady oraz testy dla uczestników

 • Zakres 1: bezpośrednie emisje
  • Spalanie stacjonarne
  • Spalanie mobilne
  • Emisje procesowe
  • Emisje ulotne
  • Emisje rolnicze
 • Zakres 2: pośrednie emisje
  • Energia elektryczna (market i location based method)
  • Energia cieplna, chłód sieciowy, para wodna
 • Zakres 3: Łańcuch wartości firmy (15 kategorii) – ogólne omówienie poszczególnych kategorii
  • Emisje upstream
   – Zakupione produkty, usługi
   – Dobra kapitałowe
   – Działania związane z energią
   – Transport i dystrybucja
   – Odpady
   – Podróże służbowe
   – Dojazdy pracowników
   – Leasing
  • Emisje downstram
   – Transport i dystrybucja
   – Przetwarzanie sprzedanych produktów
   – Użytkowanie produktów sprzedanych
   – Postępowanie z produktami po cyklu ich życia
   – Leasing
   – Franczyza
   – Inwestycje kapitałowe

3. Raport z obliczeń

4. Źródła danych, wskaźniki emisyjności, przydatne linki

5. Prezentacja narzędzia obliczeniowego ułatwiającego i przyśpieszającego przygotowanie raportu.

Program szkolenia stanowi prawnie chronioną własność intelektualną, a jego przetwarzanie, rozpowszechnianie lub korzystanie z niego bez wiedzy i zgody autora jest zabronione.

Metody szkoleniowe

Szkolenie składa się z kilku modułów kompleksowo omawiających najważniejsze teoretyczne i praktyczne aspekty obliczania śladu węglowego w Zakresie 1 -3 oraz z części warsztatowej, w której na praktycznym przykładzie przygotowane zostaną obliczenia z Zakresu 1 i 2 dla firmy.

Dla uczestników w trakcie szkolenia zaprezentowane zostanie również narzędzie do obliczania śladu węglowego i przygotowywania raportu. Narzędzie proste w obsłudze, przygotowane w Excelu, które pozwoli na przygotowanie raportu zgodnie z wymaganiami GHG Protocol oraz europejskimi standardami ESRS (European Sustainability Reporting Standards).

Dla uczestników szkolenia przewidziany jest również rabat w wysokości 10% na aplikacje do obliczania śladu węglowego organizacji.

Adresaci

 • Specjaliści ochrony środowiska
 • Pełnomocnicy systemów zarządzania
 • Specjaliści ds. zrównoważonego rozwoju i CSR/ESG – dzięki szkoleniu dowiesz jak samodzielnie przygotować raport z obliczania śladu węglowego
 • Kadra zarządzająca – rozpoznasz temat śladu węglowego, potencjalnych działań z tym związanych, poznasz ryzyka oraz szanse biznesowe związane z tym tematem.
 • Osoby chcące zmienić pracę – zdobędziesz unikalne i poszukiwane na rynku pracy kompetencje.

Cena i zapisy

Szkolenie na zamówienie

;

Sprawdź, co zyskujesz

Mnóstwo korzyści
First Minute
30 dni wcześniej zarezerwuj miejsce na szkolenie otwarte na prestige-eck.pl, dzięki temu automatycznie otrzymasz rabat: 50zł
Im więcej, tym taniej
Firmy i instytucje wysyłające więcej niż jedną osobę na szkolenie otwarte, mogą liczyć na niższe ceny. Sprawdź promocyjne ceny na naszej stronie.
Voucher
Zrób prezent swojemu klientowi, zaproś dostawcę, partnera biznesowego i budujcie wspólnie swoja przewagę konkurencyjną na prestiżowych szkoleniach.

Certyfikat ukończenia
szkolenia.

Po zakończeniu szkolenia każdy z Uczestników otrzymuje imienny certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności zgodnie z wdrożoną procedurą: PN-EN ISO 9001:2015 DEKRA

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania! Podnieś kwalifikacje!

Prosimy o pozostawienie swojego numeru telefonu oraz emaila, a skontaktujemy się niezwłocznie.

  Jeśli wypełniłeś/aś formularz kontaktowy, oznacza to, że jesteś zainteresowany/a naszą ofertą i oczekujesz kontaktu z nami. Zanim przekażesz nam swoje dane osobowe, zapoznaj się z informacjami na temat sposobu ich przetwarzania. Chcielibyśmy przetwarzać Twoje dane, aby móc przekazywać Ci informacje na temat naszych usług.

  Najczęściej zadawane pytania dotyczące szkolenia

  W PRESTIGE Europejskim Centrum Kształcenia znajdziesz praktyczną i specjalistyczną wiedzę!
  Czy jest możliwe uzyskanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej?
  Dofinansowanie