logotyp-prestige-eck

Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawaMary Lou Cook

Menu

Rewolucyjne zmiany w użytkowaniu wieczystym w 2023 roku

Termin: 25-09-2023

Do rozpoczęcia: 4 dni Kategoria: Prawo, Szkolenia dla JST

Liczba godzin dydaktycznych: 6 (1 dzień)

Miasto: ON-LINE

Cena: 590 zł brutto od osoby

Hotel: WIRTUALNA SALA SZKOLENIOWA

W dniu 25 lipca 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie likwidacji użytkowania wieczystego.

Ustawa ta, stanowiąca istotny krok w przekształcaniu systemu nieruchomości, ma na celu wprowadzenie rewolucyjnych zmian w sposobie, w jakim właściciele nieruchomości korzystają z gruntów, na których są zlokalizowane ich budynki. Likwidacja użytkowania wieczystego otwiera nową erę dla właścicieli nieruchomości, a także dla samych użytkowników wieczystych.

Nowa ustawa wiąże się z koniecznością dostosowania procedur i regulacji związanych z przeniesieniem prawa własności. Wiele aspektów takich jak zasady, warunki i procedury sprzedaży prawa własności gruntu zostanie poddanych przeglądowi i dostosowaniu do nowych realiów. To stwarza zarówno wyzwania, jak i możliwości dla prawników, doradców nieruchomościowych oraz ekspertów w dziedzinie gospodarki nieruchomościami.

Udział w naszym szkoleniu to niepowtarzalna szansa na zrozumienie kluczowych zmian, jakie niesie likwidacja użytkowania wieczystego w 2023 roku. Poznasz skutki tych rewolucyjnych regulacji dla rynku nieruchomości oraz możliwości, jakie niosą dla inwestorów i właścicieli.

Cele i korzyści szkolenia
 • przedstawienie zmian wprowadzanych nowelizacją do ustawy o gospodarce nieruchomościami ustawą z 26 maja 2023 r.w zakresie wykupu prawa własności przez dotychczasowych użytkowników wieczystych.
 • zdobycie wiedzy w zakresie stosowania wprowadzonych przepisów, w szczególności w zakresie zasad, warunków i procedur sprzedaży prawa własności gruntu na rzecz użytkownika wieczystego oraz udzielania pomocy publicznej z tym związanej.
Program szczegółowy szkolenia

1.Użytkowanie wieczyste:

 • Użytkowanie wieczyste w polskim prawie.
 • Dotychczasowe możliwości wykupu i przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność.

2. Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami wprowadzone przez ustawodawcę ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw:

 • Omówienie wprowadzenia do UGN nowego Działu IVa pn:„przepisy epizodyczne dotyczące roszczenia o sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego” – omówienie zasad, warunków i procedur (art. 198g-198l), w tym w szczególności:
  • Termin roszczenia.
  • Grunty wyłączone z roszczenia.
  • Zasady ustalania ceny wykupu.
  • Bonifikaty od ceny wykupu – komu i na jakich zasadach?
  • Pomoc publiczna.

3.  Zdefiniowanie pojęcia „działalności gospodarczej” na potrzeby przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami – dodanie pkt 19 w art. 4.

4. Doprecyzowanie art. 10 ust. 5 dotyczącego udzielania pomocy publicznej.

5. Wprowadzenie w art. 28 w ust. 2 obowiązku przeprowadzania w formie pisemnej rokowań dotyczących warunków sprzedaży gruntu na rzecz użytkownika wieczystego będącego przedsiębiorcą.

6. Wykluczenie możliwości zbywania na rzecz użytkowników wieczystych tych gruntów, wobec których umowa użytkowania wieczystego została zawarta przed upływem 10 lat – art. 32 ust. 1.

7. Dodanie ust. 1b do art. 32 – upoważnienie dla organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego i wojewodów do podejmowania uchwał i zarządzeń określających zasady przeznaczania do sprzedaży gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste oraz szczegółowe warunki sprzedaży nieruchomości na rzecz użytkowników wieczystych.

8. Wprowadzenie nowego mechanizmu ustalania ceny za nabycie prawa własności gruntu publicznego przez użytkownika wieczystego – zmiana art. 69.

9. Określenie mechanizmu obliczania wartości pomocy publicznej oraz zasad ustalania i uiszczania dopłaty do wartości rynkowej gruntu – dodanie art. 69a.

10. Konieczność uwzględnienia wytycznych komisji europejskiej dotyczących zachowania rynkowych warunków transakcji – dodanie ust. 5 w art. 70.

11. Zmiany w innych ustawach m.in. w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

12. Podsumowanie. Pytania i odpowiedzi.

Miejsce

ON-LINE
E-szkolenie synchroniczne, czyli szkolenie online w czasie rzeczywistym umożliwia szybko i skutecznie przeszkolić pracowników.
Szkolenie na odległość, to  efektywna nauka, która pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Otrzymanie certyfikatu lub zaświadczenie MEN

Szkolenie zdalne jest tak samo honorowane, jak szkolenie stacjonarne i każdy uczestnik, który zdobył nowe umiejętności i  podniósł swoją  konkurencyjność na rynku pracy, otrzymuje certyfikat w formie papierowej lub elektronicznej.

Cena i zapisy

590,00 zł brutto od osoby

Podana wyżej cena zawiera:

 • udział w szkoleniu online w formie webinarium
 • dostęp do platformy e-lernigowej w czasie rzeczywistym
 • przeprowadzenie szkolenia przez cenionego trenera
 • autorskie materiały szkoleniowe
 • certyfikat o podwyższeniu kwalifikacji zawodowych

Szkolenie on-line będzie prowadzone systemem interaktywnym, tj. metodą aktywnego uczestnictwa słuchaczy w zajęciach.

JAK WYGLĄDA UDZIAŁ W SZKOLENIU WEBINAROWYM?

Krok I
Rejestrujesz się na platformie webinarowej.
Link otrzymasz wcześniej, wraz z emailowym potwierdzeniem realizacji szkolenia.

Krok II
W dniu szkolenia logujesz się do platformy webinarowej i przechodzisz do „poczekalni”. Link do wirtualnego pokoju otrzymasz na podanego emaila po akcpetacji rejestracji.

Krok III
Uczestniczysz w szkoleniu.

Krok IV
Możesz zadawać pytania na czacie w trakcie szkolenia.

Wybierz termin szkolenia

Formularz kontaktowy

  Napisz wiadomość

  Imię i nazwisko (dobrowolne)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu (dobrowolne)

  Treść wiadomości

  TAK, Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu przez PRESTIGE ECK z siedzibą w Mikołowie 43-190, ul. Wyzwolenia 27 w celu kontaktu; RODO

  Dodatkowe informacje
  Szkolenie dostępne na zamówienie

  Organizujemy również szkolenia in company, czyli szkolenia i kursy na zamówienie.

  Przy realizacji szkoleń na zamówienie terminy i lokalizacje uzgadniamy bezpośrednio z klientem.

  Nasz doradca bada potrzeby szkoleniowe firmy, a następnie przedstawia odpowiadającą na nie ofertę. Dzięki temu zakres tematyczny, forma zajęć, termin i lokalizacja takich szkoleń są dopasowane do tego, czego wymaga klient. Program jest zmodyfikowany do realiów biznesowych ze względu na rzeczywiste, zdiagnozowane w ramach analizy przedszkoleniowej, oczekiwania i potrzeby.

  Pobierz Formularz Identyfikacji Potrzeb Szkoleniowychalbo skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.
  FIPS (DOC) – pobierz
  FIPS (PDF) – pobierz
  Narzędzie do przygotowania profesjonalnego szkolenia.
  Można formularz wypełnić i odesłać do nas lub przekazać informację telefonicznie.

  Niniejsza oferta, a w szczególności program szkolenia podlegają ochronie na mocy prawa autorskiego. Właścicielem praw autorskich jest PRESTIGE Europejskie Centrum Kształcenia. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości informacji w formie elektronicznej lub jakiejkolwiek innej bez zgody autora jest zabronione. Na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wszelkie osoby reprodukujące zawarte w ofercie i programie szkolenia informacje we fragmentach, jak i w całości bez wiedzy i zgody właściciela praw autorskich podlegały będą odpowiedzialności karnej.

  Unikalne cechy i korzyści ze spotkania
  Unikalne cechy i korzyści ze spotkania

  Na podstawie 62 opinii.
  Sebastian Szaforz
  Sebastian Szaforz
  2022-10-29
  Polecam z całego serca ...
  Marcin J
  Marcin J
  2022-10-26
  Rzetelnie przeprowadzony kurs na wózki jezdniowe podnośników od samego początku do końca, serdecznie polecam, zdane za pierwszym razem,
  Vitalii Bilenkyi
  Vitalii Bilenkyi
  2022-10-26
  Jestem szczęśliwy, zdałem )
  Paweł Sokół
  Paweł Sokół
  2022-10-26
  Super merytoryczny kurs Polecam
  Paul Socha
  Paul Socha
  2022-10-26
  Profesjonalna firma i szkolenie z zapewnionym egzaminem ... Polecam każdemu kursy u nich
  Juliusz Więckowski
  Juliusz Więckowski
  2022-09-09
  Pełen profesjonalizm Firma dba by kursant był przygotowany do zdania egzaminu Firma dostarcza materiały szkoleniowe, testy oraz fachowego i wymagającego instruktora Dzięki temu wystarczy się przyłożyć i zdobywa się upragnione lub potrzebne uprawnienia Ja osobiście dzięki ECK Prestige zdobyłem uprawnienia do obsługi wózków specjalistycznych Polecam !!!

  Zobacz więcej opinii