- Oferta
- HR, kadry, sekretariat
Whistleblowing, ochrona sygnalistów. Nowe obowiązki pracodawców od 1 stycznia 2025r.
Nabycie praktycznej wiedzy dotyczącej wdrożenia w organizacji skutecznego systemu zgłaszania naruszeń. Zapoznanie z zapisami ustawy o ochronie sygnalistów. Po szkoleniu Uczestnicy będą wiedzieli: jakie podmioty będą zobowiązane do stosowania ustawy o ochronie sygnalistów kim jest sygnalista oraz w jaki sposób należy go chronić co, w szczególności, powinna określać wewnętrzna procedura zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych jakie kanały zgłoszeń przewiduje ustawa o ochronie sygnalistów jakie kary, za naruszenie przepisów o ochronie sygnalistów, przewiduje ww. ustawa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniło stanowisko wobec procedury zgłoszeń wewnętrznej w zakresie ochrony sygnalistów i tak naprawdę temat będzie aktualny nie do 25 września 2024 r., a do 1 stycznia 2025 r.
Cele i korzyści
Nabycie praktycznej wiedzy dotyczącej wdrożenia w organizacji skutecznego systemu zgłaszania naruszeń.
Zapoznanie z zapisami ustawy o ochronie sygnalistów.
Po szkoleniu Uczestnicy będą wiedzieli:
- jakie podmioty będą zobowiązane do stosowania ustawy o ochronie sygnalistów
- kim jest sygnalista oraz w jaki sposób należy go chronić
- co, w szczególności, powinna określać wewnętrzna procedura zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych
- jakie kanały zgłoszeń przewiduje ustawa o ochronie sygnalistów
- jakie kary, za naruszenie przepisów o ochronie sygnalistów, przewiduje ww. ustawa
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniło stanowisko wobec procedury zgłoszeń wewnętrznej w zakresie ochrony sygnalistów i tak naprawdę temat będzie aktualny nie do 25 września 2024 r., a do 1 stycznia 2025 r.
Na pracodawcach spoczywa nowy obowiązek, będą zobligowani do wdrożenia unormowań dotyczących tzw. Sygnalistów.
Celem regulacji jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom zgłaszającym nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizacji. Organizacje (firmy prywatne i urzędy) będą zobligowane do stworzenia skutecznych i pewnych rozwiązań dokonywania zgłoszeń nieprawidłowości dla Sygnalistów w zakresie kanałów wewnętrznych jak i właściwych procedur wewnętrznych. Osoby zgłaszające nieprawidłowości będą objęte szczególną ochroną prawną. Ochrona będzie się rozciągała i na podmioty wewnętrzne (np. pracowników, wspólników) jak i na podmioty zewnętrzne (np. stażystów, osoby trzecie).
Państwa UE będą zobowiązane do wdrożenia takiego systemu zabezpieczania i chronienia Sygnalistów, aby było to rozwiązanie skuteczne, a system kar miał zastosowanie odstraszające.
Do 17 grudnia 2021 r. wszystkie kraje członkowskie, w tym Polska, powinny implementować przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (tzw. dyrektywa o ochronie sygnalistów).
W Polsce ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. 2024, poz. 928) zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2025 r.!
Zakłada ona, że podmioty prawne, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób, muszą ustalić wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych.
Do liczby 50 osób wykonujących pracę zarobkową na rzecz podmiotu prawnego wlicza się pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia.
Próg, 50 osób nie ma zastosowania do podmiotu prawnego wykonującego działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska (objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w części I.B i II załącznika do dyrektywy 2019/1937), tj. m.in. biur rachunkowych, doradców podatkowych czy biegłych rewidentów.
Jeśli więc firma nie przygotuje wdrożenia z wyprzedzeniem, może później mieć bardzo mało czasu albo nie zdążyć!
W jaki sposób należy się przygotować, do wdrożenia wymienionych w niej obowiązków, aby zdążyć w określonym terminie?
Dzięki temu szkoleniu uczestnicy nabędą praktycznej wiedzy dotyczącej wdrożenia w organizacji skutecznego systemu zgłaszania naruszeń, a także zapoznają się z zapisami ustawy o ochronie sygnalistów.
Program szkolenia
- Katalog podmiotów zobowiązanych do stosowania ustawy o ochronie sygnalistów
- Rodzaje naruszeń prawa podlegające zgłoszeniu
- Status prawny sygnalisty
- Czy sygnaliście należy zapewnić poufność, czy anonimowość?
- Zakaz działań odwetowych na osobach dokonujących zgłoszeń
- Ochrona osób dokonujących zgłoszeń, a także osób pomagających w dokonaniu zgłoszenia oraz osób powiązanych ze zgłaszającym
- Środki ochrony przed działaniami odwetowymi
- Obowiązek ustalenia wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych
- Zasady wprowadzenia wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych
- Obowiązkowe zapisy wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych
- Efektywny proces zgłaszania naruszeń w organizacji
- Prawidłowe wyznaczenie osób przyjmujących zgłoszenia w organizacji
- Narzędzia zapewniające skuteczny system zgłaszania naruszeń prawa
- Dostępne kanały zgłaszania naruszeń prawa
- Katalog kar przewidzianych za naruszenie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów
Metody szkoleniowe
Adresaci
- Właściciele firm, osoby zarządzające
- Członkowie zarządów, dyrektorzy
- Menedżerowie i pracownicy działu kadr i płac i HR
- Menedżerowie i pracownicy działów prawnych, bezpieczeństwa, audytu, kontroli wewnętrznej
- Menedżerowie i pracownicy działów compliance
- Osoby odpowiedzialne za RODO
- Właściciele oraz osoby zarządzające podmiotami szczególnymi (m.in. biura rachunkowe, kantory, pośrednicy nieruchomości, agenci i brokerzy ubezpieczeniowi i inni)
Cena i zapisy
Szkolenie na zamówienie