Utrzymanie obiektów budowlanych w należytym stanie technicznym jest prawym obowiązkiem wszystkich osób odpowiedzialnych za nieruchomość. Zaniedbanie tego stanu rzeczy może więc oznaczać przykre konsekwencje. Jednak nie powinniśmy sprowadzać tego tylko do sankcji. To także bardzo ważna kwestia z punktu widzenia ludzi, którzy będą ten budynek zamieszkiwać. Chodzi nie tylko o ich komfort, ale też bezpieczeństwo. Na pewno będzie Ci łatwiej połapać się w tym wszystkim dzięki uczestnictwie w naszym szkoleniu.
Co to znaczy, że budynek musi być utrzymany w należytym stanie technicznym?
Zacznijmy od tego, jak to wygląda w polskim prawie. Tłumaczy to treść wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 marca 2017 r. II OSK 2073/15, LEX nr 2271782:
Przez utrzymanie obiektów budowlanych należy rozumieć zachowanie w dobrej sprawności, zachowanie w stanie niezmienionym, niepogorszonym, należytym, natomiast nieodpowiedni stan techniczny obiektu budowlanego jest z reguły wynikiem zużycia technicznego obiektu budowlanego lub nagłych zdarzeń mających miejsce po oddaniu obiektu do użytkowania.
W związku z tym zachowanie nieruchomości w należytym stanie oznacza po prostu, że osoba odpowiedzialna będzie chroniła budynek przez niszczeniem i dewastacją (zarówno ze strony ludzi i ewentualnie zwierząt, jak i w wyniku czynników pogodowych). Jak wiadomo ząb czasu uszkadza nieruchomość, wobec czego osoby nią zarządzające nie powinny pozostać obojętne. Czasem zdarzają się także wypadki. Wyobraźmy sobie, że ciężarówka wypada z drogi i wjeżdża w ścianę pobliskiego domu. Chyba nie ma wątpliwości, że po tym wydarzeniu stan techniczny budynku nie jest już odpowiedni. To także powinno spotkać się ze stosowną reakcją.
Do kogo skierowane jest szkolenie Utrzymanie obiektów budowlanych w należytym stanie technicznym?
Wbrew pozorom właściciel czy zarządca nie ma łatwego zadania. W związku z tym warto skorzystać z naszego szkolenia: Utrzymanie obiektów budowlanych w należytym stanie technicznym. Rzecz jasna, posiadanie wiedzy, którą oferujemy nie leży w kompetencji wszystkich jako takich związanych z budynkami, np. lokatorów czy najemców. Kurs przeznaczony jest przede wszystkim dla:
- administratorów budynków,
- zarządców nieruchomości,
- właścicieli obiektów budowlanych,
- pracowników działów technicznych i administracyjnych.
Oprócz tego na szkolenie mogą się zapisać wszyscy, którzy są po prostu zainteresowani tym tematem.
Jakie korzyści da Ci kurs? Czego się dowiesz?
Bardzo często utrzymanie budynku w należytym stanie technicznym jest zadaniem wymagającym. Dzięki naszemu szkoleniu dowiesz się:
- co prawo konkretnie mówi o odpowiednim utrzymaniu stanu technicznego budynków,
- jakie zmiany dotyczące istotnych zagadnień zaszły w ustawie Prawo budowlane,
- na czym polega odpowiedzialność osób, na których ciąży obowiązek dbania o nieruchomość,
- jakie obowiązki powstają w wyniku eksploatacji budynku oraz utrzymania go w odpowiednim stanie,
- jak należycie powinny przebiegać prace budowlane i remontowe.
Jak przebiega szkolenie?
Szkolenie Utrzymanie obiektów budowlanych w należytym stanie technicznym odbywa się w sześciu modułach:
- Odpowiedzialność w zakresie eksploatacji. Tutaj objaśnione zostanie na czym polega zarządzanie w zakresie eksploatacji budynku i czym to się różni od obsługi nieruchomości; dlaczego warto mieć ubezpieczenie i jak daleko sięga odpowiedzialność wykonawców prac przy budynku; jakie sankcje grożą za złamanie prawa.
- Dokumenty dotyczące nieruchomości. Poznasz całą dokumentację – od projektu budowlanego, poprzez ekspertyzy techniczne i protokoły z kontroli, aż na archiwizacji kończąc.
- Okresowe kontrole. Są one koniecznością wg polskiego prawa, głównie ustawy Prawo budowlane. Dowiesz się, jakie prawne obowiązki spoczywają na osobie odpowiedzialnej za budynek, a także co należy rozumieć przez zużycie obiektu budowlanego. Zostanie Ci dokładnie wyjaśnione na czym polega kontrola, ale też jakie są z niej wyłączenia.
- Bezpieczeństwo pożarowe. Chodzi tu głównie o obowiązki, które ciążą na Tobie jako na osobie odpowiedzialnej w momencie zagrożenia pożarowego. Mowa tu przede wszystkim o odpowiedniej reakcji na pożar, zakresie koniecznych do wykonania czynności oraz tych, których nie można w takiej sytuacji wykonywać, przebiegu ewakuacji czy omówienie sytuacji, w których następuje bezpośrednie zagrożenie życia osób przebywających w budynku.
- Konserwacja budynku. Szkolenie obejmuje także kwestie uprawnień do zarządzania urządzeń cieplnych, elektrycznych i gazowych; zakresu prac niezbędnych do wykonania przy urządzeniach elektrycznych; dozór techniczny poszczególnych urządzeń.
- Zakres odpowiedzialności przy budowie, remontach, przebudowach i rozbudowach. Tutaj przedmiotem kursu będą obowiązki inwestora; okoliczności wymagające zgłoszenia albo pozwolenia na budowę; dokumentacja budowlana; zakres odpowiedzialności projektanta, okoliczności rozpoczęcia prac przy budynkach; obserwacja postępów w budowie; odbiorcy prac.
Czy trzeba osobiście stawić się na szkoleniu?
Nie musisz osobiście do nas przyjeżdżać, aby wziąć udział w szkoleniu Utrzymanie obiektów budowlanych w należytym stanie technicznym. Kurs odbędzie się online, w wirtualnej sali szkoleniowej, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Jest to rozwiązanie szczególnie wygodne dla tych klientów, którzy nie pochodzą z województwa śląskiego, a więc podróż dla nich byłaby nie tylko wyczerpująca ze względu na odległość, ale też kosztowna – zarówno jeśli chodzi o cenę paliwa albo biletów, a także noclegu. A tak – dzięki naszemu rozwiązaniu – dowiesz się wszystkiego o odpowiednim utrzymywaniu nieruchomości wygodnie i bez dodatkowych obciążeń!
SPRAWDŹ NASZE SZKOLENIE: Utrzymanie obiektów budowlanych w należytym stanie technicznym