- Oferta
- Produkcja
WCM – World Class Manufacturing klucz do sukcesu
WCM jest zintegrowanym systemem zarządzania przedsiębiorstwa pozwalającym zwiększyć jego efektywność poprzez redukcję: strat, awarii, defektów i wypadków. Podstawą wdrażania WCM jest nie tylko znajomość podstawowych narzędzi jakościowych i optymalizacji procesu ale także konieczność zmiany mentalnościowej wszystkich pracowników. System opiera się w swej strukturze na działalności filarowej. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się jak zbudowana jest organizacja wdrażająca WCM oparta na strukturze filarowej. Zapoznają się z systemem zarządzania opartym na systemie wskaźników i ich wzajemnych korelacjach. Przedstawiony zostanie szereg przykładów praktycznego funkcjonowania tego typu systemów. Podczas ćwiczeń uczestnicy będą mogli zapoznać się z narzędziami stosowanymi w WCM.
Cele i korzyści
- Zdobycie umiejętności na temat zmian koniecznych w organizacji przygotowującej się do wdrażania WCM
- Podniesienie umiejętności wykorzystania podstawowych prostych narzędzi optymalizujących procesy
- Podniesienie kwalifikacji w dziedzinie metod ciągłej poprawy
„Ludzie nie przychodzą do Toyoty, by pracować. Przychodzą po to, aby myśleć.”
„Na świecie z pewnością są setki ludzi, którzy umieją zwiększyć efektowność i wydajność zwiększając wielkość produkcji. Ale bardzo niewielu ludzi na świecie umie podnosić wydajność wtedy, kiedy produkcja spada”
Taihii Ohno
Od przywódców w Toyocie oczekuje się, że będą skutecznie rozwijali ludzi w taki sposób, aby ich wydajność ciągle rosła. Firma koncentruje się na oczekiwaniach w stosunku do liderów, a nie ich codziennych zadaniach.
Cechą, którą Toyota dodała do 5 cech lidera według TWI, jest chęć bycia liderem.
WCM jest zintegrowanym systemem zarządzania przedsiębiorstwa pozwalającym zwiększyć jego efektywność poprzez redukcję: strat, awarii, defektów i wypadków. System wykorzystuje elementy koncepcji:
- Total Quality Control
- Total Productive Maintenance
- Just in Time
- Lean Management
- Six Sigma
WCM ukierunkowany jest na dążenie do maksymalnej efektywności systemu produkcyjnego poprzez redukcję szeregu strat zachodzących w zarówno w nim, jak i systemach go wspierających łącznie z szeroko rozumianymi systemami organizacyjnymi.
Podstawą wdrażania WCM jest nie tylko znajomość podstawowych narzędzi jakościowych i optymalizacji procesu ale także konieczność zmiany mentalnościowej wszystkich pracowników. System opiera się w swej strukturze na działalności filarowej.
Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się jak zbudowana jest organizacja wdrażająca WCM oparta na strukturze filarowej. Zapoznają się z systemem zarządzania opartym na systemie wskaźników i ich wzajemnych korelacjach.
Przedstawiony zostanie szereg przykładów praktycznego funkcjonowania tego typu systemów. Podczas ćwiczeń uczestnicy będą mogli zapoznać się z najprostszymi narzędziami stosowanymi w WCM.
Program szkolenia
„ Będziemy się uczyć technik produkcyjnych z amerykańskiego systemu masowej produkcji.
Ale nie będziemy ich dokładnie naśladować. Wykorzystamy swoją kreatywność i przeprowadzimy niezbędne badania by stworzyć metodę produkcyjną, która będzie najlepiej pasować do sytuacji w naszym kraju.”
Toyoda Kichiiro
1. Koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem według WCM
2. Model kosztowy fabryki
3. Definicja starty
4. Filarowa koncepcja organizacji przedsiębiorstwa
5. System zapobiegania stratom
6. Rola pracownika w WCM
7. Metody i narzędzia optymalizacji procesów i zarządzania jakością
8. Podejście matrycowe w zarządzaniu procesami
9. System ciągłego doskonalenia Kaizen
Adresaci
Szkolenie jest adresowane do:
- kierowników,
- koordynatorów zmian w przedsiębiorstwie,
- inżynierów jakości i produkcji,
- specjalistów ds. jakości,
- oraz pracowników działów logistyki i obsługi łańcucha dostaw.
Prowadzący
Pasjonat zarządzania jakością z kilkunastoletnim stażem koncernowym oraz ponad 20-letnim letnim doświadczeniem w zarządzaniu różnymi jednostkami przedsiębiorstwa od sekcji do zarządzania samodzielnym zakładem. Posiada wysoki stopień specjalizacji w dziedzinie zarządzania jakością i stosowaniu technik Six Sigma w projektach. Brał udział w przemysłowych projektach uruchamiania linii produkcyjnych i zakładów " pod klucz" w branży obuwniczej, petrochemicznej i budowlanej.
Trener wewnętrzny, inżynier, współtwórca programu zarządzania ryzykiem przy pomocy FMEA w firmie Bosch & Siemens.Cena i zapisy
Szkolenie na zamówienie