- Oferta
- Logistyka, transport, spedycja
Umowy handlu w obrocie międzynarodowym
Umożliwienie poprawnej wykładni przepisów prawnych obowiązujących w obrocie międzynarodowym, w szczególności w odniesieniu do umowy sprzedaży i dostawy a także umów transportowych oraz ubezpieczenia Zwrócenie uwagi na zagadnienie Konwencji ONZ o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów jako podstawowego aktu dla praktyki międzynarodowego prawa handlowego Prezentacja podstawowych instytucji wraz z uwzględnieniem przepisów obowiązujących w odniesieniu do handlu międzynarodowego w Unii Europejskiej oraz zgodnie z wymogami członkostwa w WTO Ilustracją rozważań będą tezy zapadłych orzeczeń sądów polskich oraz europejskich. Będzie to podstawą do oceny stanu legislacji i praktyki handlu międzynarodowego, także w odniesieniu do umowy sprzedaży konsumenckiej.
Cele i korzyści
- Umożliwienie poprawnej wykładni przepisów prawnych obowiązujących w obrocie międzynarodowym, w szczególności w odniesieniu do umowy sprzedaży i dostawy a także umów transportowych oraz ubezpieczenia
- Zwrócenie uwagi na zagadnienie Konwencji ONZ o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów jako podstawowego aktu dla praktyki międzynarodowego prawa handlowego
- Prezentacja podstawowych instytucji wraz z uwzględnieniem przepisów obowiązujących w odniesieniu do handlu międzynarodowego w Unii Europejskiej oraz zgodnie z wymogami członkostwa w WTO
Ilustracją rozważań będą tezy zapadłych orzeczeń sądów polskich oraz europejskich. Będzie to podstawą do oceny stanu legislacji i praktyki handlu międzynarodowego, także w odniesieniu do umowy sprzedaży konsumenckiej.
Program szkolenia
1. Wprowadzenie – problematyka kontraktu międzynarodowego.
2. Prawo właściwe dla oceny konsekwencji prawnych umowy w handlu międzynarodowym. Praktyka jego wyznaczania oraz jego poszukiwanie w sytuacji, gdy strony nie skorzystają z klauzuli wyboru prawa.
Klauzula wyboru sądu w handlu międzynarodowym. Konsekwencje Rozporządzenia Rady 44/2001 dla kontraktów w ramach Unii Europejskich. Możliwość skorzystania z arbitrażu.
3. Prawa i obowiązki stron umowy sprzedaży i dostawy międzynarodowej w świetle Konwencji ONZ o międzynarodowych umowach sprzedaży.
4. Znaczenie INCOTERMS oraz Klauzul Ubezpieczeniowych Ubezpieczycieli Londyńskich dla międzynarodowego handlu towarami.
5. Odpowiedzialność kontraktowa i deliktowa w handlu międzynarodowym.
6. Ubezpieczenie oraz gwarancja w handlu międzynarodowym jako sposób minimalizacji ryzyk gospodarczych.
7. Sprzedaż konsumencka w praktyce handlu międzynarodowego – konsekwencje prawodawstwa europejskiego.
8. Analiza wybranych klauzul umowy (np. klauzula siły wyższej, kary umownej, klauzula nadzwyczajnych okoliczności) sprzedaży z uwzględnieniem problematyki stosowania wzorców umownych oraz wykonywanie umów ramowych.
9. Kontekst prawa wspólnotowego – Europejskie Prawo Kontraktowe (CoPECL) i jego znaczenie dla przedsiębiorcy polskiego.
10. Podsumowanie.
Cena i zapisy
Szkolenie na zamówienie