logotyp-prestige-eck

“(…) Kiciu z Cheshire – zagadnęła go… Czy nie zechciałbyś mi powiedzieć, którędy mam teraz iść? To zależy w dużym stopniu od tego, gdzie chcesz dojść – odpowiedział kot.”Lewis Carroll

Menu

Publikacje

Prawa stresu

Mechanizmy stresu od czasów Seyle’go zostały wielokrotnie zdiagnozowane i opisane. Natomiast jak dotąd nie zdefiniowano kompleksowo praw regulujących funkcje stresu w celowości ludzkiego działania. W ludzkich dążeniach takie prawa istnieją jednak i spróbujemy je określić w poniższym opracowaniu. Po raz pierwszy wprowadzono je kompleksowo dla potrzeb opracowań naukowych, oto te prawa:

Uniwersalne prawo stresu :

Każdy ma prawo do swojego stresu, bowiem jest on mechanizmem stymulującym i wyzwalającym  podwyższony stan aktywności organizmu (energii życia),  stan stymulujący do działania i do osiągania celów.

Prawa te mają swoje szczegółowe rozwinięcie: trzy szczegółowe prawa dla stresu indywidualnego. Zaprezentujemy je kolejno poniżej:

Pierwsze szczegółowe prawo stresu indywidualnego tzw. prawo zrównoważonej amplitudy stresu indywidualnego:

Organizm człowieka oscyluje pomiędzy stanem aktywacji, czyli pobudzenia: A a stanem wyciszenia,wypoczynku: W .
Stany te w naturalnych warunkach funkcjonowania człowieka powinny być w równowadze, którą człowiek ma prawo regulować.

Drugie prawo indywidualnego stresu, tzw. prawo optymalnego poziomu stresu indywidualnego:

Efektywność i sprawność ludzkiego funkcjonowania jest najwyższa przy średnim poziomie stresu – dla każdego człowieka poziom ten jest zindywidualizowany w warunkach naturalnych ( u niektórych bliżej stanów niskich, u innych bliżej stanów wysokich ).

Trzecie prawo indywidualnego stresu, tzw. prawo sekwencji stresu indywidualnego:

Stresy u człowieka występują w sekwencjach i „nakładają się „ na siebie interaktywnie – tworząc złożone konstrukcje stresu w obszarze jego fazowości i dynamiki funkcjonowania. Szczególnie dotyczy to „nakładania się „ na siebie stresów krótkotrwałych i stresów długotrwałych przewlekłych. Człowiek ma prawo do regulacji sekwencyjności nakładających się stresów w sposób naturalny, wynikający z możliwości adaptacyjnych organizmu.


Na podstawie 62 opinii.
Sebastian Szaforz
Sebastian Szaforz
2022-10-29
Polecam z całego serca ...
Marcin J
Marcin J
2022-10-26
Rzetelnie przeprowadzony kurs na wózki jezdniowe podnośników od samego początku do końca, serdecznie polecam, zdane za pierwszym razem,
Vitalii Bilenkyi
Vitalii Bilenkyi
2022-10-26
Jestem szczęśliwy, zdałem )
Paweł Sokół
Paweł Sokół
2022-10-26
Super merytoryczny kurs Polecam
Paul Socha
Paul Socha
2022-10-26
Profesjonalna firma i szkolenie z zapewnionym egzaminem ... Polecam każdemu kursy u nich
Juliusz Więckowski
Juliusz Więckowski
2022-09-09
Pełen profesjonalizm Firma dba by kursant był przygotowany do zdania egzaminu Firma dostarcza materiały szkoleniowe, testy oraz fachowego i wymagającego instruktora Dzięki temu wystarczy się przyłożyć i zdobywa się upragnione lub potrzebne uprawnienia Ja osobiście dzięki ECK Prestige zdobyłem uprawnienia do obsługi wózków specjalistycznych Polecam !!!

Zobacz więcej opinii