Przejdź do treści
Operator wózka widłowego
5 września 2022

Operator wózka widłowego – czy to opłacalne zajęcie?

Wiele zawodów straciło rację bytu przez automatyzację. Obecnie proste, jak i zaawansowane czynności wykonują maszyny na linii produkcyjnej. Jednak operator wózka widłowego nie musi się obawiać, że straci pracę. Osoby z uprawnieniami poszukiwane są w całej Europie.

Artykuł przybliża pracę operatora wózka widłowego, wielkość zarobków, a także informacje o tym, jak zdobyć uprawnienia. Osoby, które szukają swojej ścieżki kariery lub chcą się przebranżowić znajdą przydatne wskazówki dotyczące zawodu.

Na czym polega praca operatora wózka widłowego?

Pracownik jest przede wszystkim skarbnicą wiedzy o urządzeniach transportu bliskiego. Doskonale orientuje się w magazynie lub na hali, wie wszystko o nośności regałów czy tempie rozładunku i załadunku. Doświadczony operator wózka widłowego umie zadbać o bezpieczeństwo swoich koleżanek i kolegów. Nie jest to więc wyłącznie przewożenie towaru z punktu A do punktu B.

Operator wózka widłowego – wymagania

Wydawać się może, że kierowcą pojazdów transportu bliskiego może zostać każdy. Błąd! Operatorzy wózków widłowych nie mają łatwego zadania. Wymagania im stawiane są zupełnie inne niż w przypadku kierowców samochodów osobowych.

Wszelkie warunki dotyczące zawodu i roli operatora wózka widłowego określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki Dz.U. Nr. 70, poz. 650, par. 4 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym.

Operator wózka widłowego to osoba, która:

  • ma ukończone 18 lat,
  • wykazuje określone predyspozycje np. umiejętność interpretacji sygnałów na trasie,
  • została przeszkolona i zdała egzamin UDT,
  • potrafi zaprezentować swoje umiejętności w praktyce.

Osoby, które pierwszy raz będą wybierały się na rozmowę kwalifikacyjną, mogą zostać poproszone o krótki pokaz umiejętności. Jako operator wózka z pewnością wiesz, że większość sprzętów jest pod wieloma względami podobna, a dzięki temu łatwo i szybko odnajdziesz się w dowolnym wózku. Jeśli faktycznie potrafisz bezpiecznie przewieźć ładunek, prawdopodobnie dostaniesz tę pracę.

Operator wózka widłowego – uprawnienia

Praca na pojazdach transportu bliskiego jest możliwa na podstawie dwóch rodzajów uprawnień. Pierwszy typ to uprawnienia zakładowe, które wydaje zakład pracy, gdzie zatrudniony jest dany operator wózka widłowego. Jest to możliwe po zakończeniu szkoleń wewnętrznych organizowanych przez pracodawcę, wyznaczoną przez niego osobę lub zewnętrzną firmę.

Takie rozwiązanie pozwala na zdobycie praktycznej wiedzy i doświadczenia. Ukończenie kursu może wiązać się także z awansem, a co za tym idzie, wzrostem wynagrodzenia. Minusem takich uprawnień jest fakt, że są one respektowane tylko w zakładzie pracy, w którym operator jest zatrudniony.

Drugi typ uprawnień obowiązuje w całym kraju, a także innych państwach Europy. Jest to certyfikat wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego. Dokumenty wystawiane przez podmiot państwowy są respektowane przez wszystkich pracodawców, także poza granicami kraju. Uprawnienia UDT są dożywotnie, a można je zdobyć, kończąc egzamin państwowy wynikiem pozytywnym. Pomożemy Ci przygotować się do egzaminu – czytaj więcej.

Operator wózka widłowego – jak wygląda egzamin?

Kwalifikacje zdobyte w zakładzie pracy mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji o dalszym rozwoju. Jeśli praca operatora wózka widłowego sprawia Ci przyjemność, pomyśl o zdobyciu uprawnień UDT.

Egzamin odbywa się przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. W jego trakcie sprawdza się Twoją wiedzę dotyczącą budowy wózków widłowych, regulacji ich dotyczących, a także zagadnień prawnych związanych z dozorem technicznym.

Sprawdzenie wiedzy i umiejętności można przeprowadzić w trybie indywidualnym. W takiej sytuacji w UDT należy złożyć wniosek o przeprowadzenie egzaminu. Na czas jego trwania trzeba zapewnić miejsce oraz własny sprzęt. W zakładzie pracy nie powinno być z tym problemu.

Zarobki operatorów wózków widłowych

Kierowca pojazdów transportu bliskiego ma szereg obowiązków, które musi wypełnić. Wynagrodzenie uzależnione jest od wielu czynników np. wielkości firmy, doświadczenia czy danego państwa. Ile zarabia operator wózka widłowego?

Najlepiej zarabiają operatorzy wózka widłowego w branży motoryzacyjnej oraz elektrycznej. Poza podstawowym wynagrodzeniem dochodzą różnego rodzaju premie i benefity. Często dodatkowe kursy i szkolenia na wózki widłowe odbywają się ze środków pracodawcy, który chce podnieść Twoje kompetencje.

Ile zarabiają operatorzy wózków widłowych? Według raportu Pracuj.pl średnie wynagrodzenie brutto na stanowisku „operator wózka widłowego” to 3.600 zł brutto. W tym samym źródle znajduje się informacja o najpopularniejszych dodatkach i są to: ubezpieczenie na życie, świadczenia socjalne, bony towarowe czy prywatna opieka medyczna.

Jakie są pożądane cechy operatora wózka widłowego?

Zdobycie uprawnień na wózki widłowe to nie wszystko. Choć możesz obsługiwać pojazdy transportu bliskiego, to przydadzą się pewne cechy, które ułatwią to zadanie. Czego szukają pracodawcy i o czym warto wspomnieć podczas rozmowy o pracę?

Zdolności manualne potwierdzają precyzję i koordynację podczas prowadzenia wózków widłowych. Dobrze, gdy operator potrafi ocenić odległość pomiędzy regałami i wysokość półek. Cenna jest także umiejętność szybkiego reagowania. Zatrzymanie wózka w odpowiednim momencie może uratować innego pracownika przed wypadkiem.

Praktycznie w każdej pracy przyda się odporność na stres i zmienne warunki otoczenia. Okoliczności, w których przyjdzie Ci pracować, bywają bardzo różne. Czasami atmosfera jest nieprzyjemna, a innym razem mnogość zadań wymaga szybkości i dokładności w działaniu. Rozładunek towarów to codzienność w pracy operatora wózków widłowych. Ważne, aby dobrze wykonywać swoją pracę nawet pod presją.

Operator wózka widłowego – warunki pracy

Nie jest to typowa praca od 8 do 16. Najczęściej zakłady produkcyjne lub magazyny pracują w systemie dwu, lub trzyzmianowym. Szef może Cię wezwać na rozładunek towarów w nocy, jeśli sprawa jest pilna. Oczywiście ile zarabia operator wózka widłowego za taki ekstra czas to kwestia indywidualna.

W pracy operatora wózka widłowego zadania wykonuje się zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Niezależnie od warunków atmosferycznych trzeba zrealizować zadanie. Poza przemysłem pracę można znaleźć w rolnictwie. Z wózków widłowych korzysta się w ogrodnictwie, sadownictwie, a także przy zbiorach owoców i warzyw sezonowych.

Ryzyko zawodowe w pracy operatora wózków widłowych

Zadania z ciężkimi przedmiotami (np. rozładunek towarów) zawsze jest niebezpieczna, choć i w biurach zdarzają się wypadki. W pracy operatora incydenty przytrafiają się rzadko, ale nie można ich w pełni wyeliminować. Dlatego ważne jest, aby pracownik był skupiony i precyzyjny w swoich działaniach.

Najczęściej do wypadków dochodzi w miejscach, gdzie nie przestrzega się przepisów BHP. W pracy operatora wózka widłowego należy je bezwzględnie respektować i sygnalizować wszelkie nieprawidłowości, a koleżanki i kolegów, którzy je łamią, upomnieć. Przewożony ładunek bywa tak ciężki, że w razie wypadku może zabić. Warto o tym przypominać.

Długoletni pracownicy zgłaszają bóle pleców, ramion, rąk czy skurcze łydek. Jest to wynikiem długotrwałego utrzymywania pozycji siedzącej, którą wymuszają wózki widłowe. Po pracy warto pospacerować lub zająć się inną ulubioną aktywnością fizyczną.

Przyszłość zawodu operatora wózka widłowego

W Polsce powstaje wiele zakładów, a duża liczba firm stale się rozwija, dlatego pracy dla operatora wózka widłowego nie powinno zabraknąć. Nie brakuje także przedsiębiorców za granicami kraju, którzy chętnie zatrudnią operatora wózka widłowego. Mając uprawnienia państwowe, jesteś w dogodnej sytuacji. Respektują je pracodawcy w Polsce, a także za granicą. Wynagrodzenia pracowników w branży sukcesywnie rosną, podobnie jak zapotrzebowanie na specjalistów.

Szukasz wymarzonej pracy, chcesz nauczyć się zawodu, a może chcesz się przekwalifikować? Spróbuj swoich sił w zawodzie operator wózka widłowego. Przygotujemy Cię do egzaminu państwowego, a sam „sprawdzian” będzie formalnością. Przeczytaj więcej o naszym kursie – zapraszamy!