PYTANIE:
W jaki sposób oszacować wartość statystyczną towaru, jeżeli na chwilę składania zgłoszenia INTRASTAT jest do dyspozycji jedynie faktura handlowa za towar i nie są znane koszty transportu? Dostawa jest realizowana na warunkach EXW (miejscowość w Niemczech). Transport realizuje spedytor lotniczy i wystawia fakturę za swoją usługę np. 3 tygodnie po zrealizowanym transporcie.
Odpowiedź:
Towar należy zgłosić w zgłoszeniu za miesiąc, w którym nastąpiła dostawa towaru. Przy obliczaniu wartości statystycznej należy oszacować koszty transportu. Natomiast po otrzymaniu faktury za transport należy dokonać korekty, biorąc pod uwagę przepis § 9 ust. 3 i § 10 rozporządzenia w/s zgłoszeń INTRASTAT.
W przypadku WYWOZU (pole 20 – wartość statystyczna w PLN)
Wartością statystyczną w wywozie jest wartość towarów w miejscu i czasie, w którym towary opuszczają polski obszar statystyczny.
Wartość statystyczna uwzględnia dodatkowe koszty dotyczące tej części przewozu, która odbywa się na polskim obszarze statystycznym. Należy, więc włączyć poniesione na polskim obszarze statystycznym:
– koszty opakowania,
– opłaty transportowe,
– opłaty za dokowanie,
– opłaty za załadunek i magazynowanie,
– wszelkie koszty, zyski i wydatki, łącznie z ubezpieczeniem i prowizją, powstałe do miejsca przekroczenia granicy polskiego obszaru statystycznego (dostawy towarów na pokład statku lub samolotu).
Jeżeli wartość fakturowa zawiera wyodrębnione koszty frachtu i ubezpieczenia poniesione poza polskim obszarem statystycznym, to kosztów tych nie należy ujmować w wartości statystycznej.
PYTANIE:
Firma dokonująca dostaw wewnątrzunijnych jest zobowiązana do dokonywania zgłoszeń INTRASTAT w wywozie, łącznie z polem nr 20 (wartość statystyczna).
Jak w praktyce wykazać różnicę pomiędzy wartością fakturową a wartością statystyczną?
Przykład: Firma dokonała wywozu towaru (określonego jednym kodem), wartość tego towaru wykazana na fakturze sprzedaży wynosi po przeliczeniu na PLN 100.000, łącznie z kosztami opakowania (wynoszącymi 7.000) oraz kosztami transportu tego towaru na terenie kraju (wynoszącymi 5.000).
Jaka wartość powinna być wpisana w polu 19 (wartość fakturowa), a jaka w polu 20 (wartość statystyczna)?
Odpowiedź:
Odnosząc się konkretnie do powyższego przykładu, należy przyjąć, iż wartością fakturową, która jest podstawą do opodatkowania podatkiem VAT – jest kwota 100.000 PLN. Biorąc pod uwagę fakt, iż koszty transportu do granicy państwa oraz koszty opakowania są już wliczone do wartości fakturowej towaru (są na tej samej fakturze i stanowią ogólną wartość faktury)-wartość statystyczna będzie równa wartości fakturowej, czyli będzie wynosić również 100.000 PLN.
KOSZTY TRANSPORTU
PYTANIE:
Czy w zgłoszeniu INTRASTAT należy wykazywać koszty transportu w przypadku, gdy transport towaru odbył się własnym samochodem, a firma nie przekroczyła progu szczegółowego?
Odpowiedź:
Rodzaj transportu nie ma tutaj znaczenia. W przedstawionej jednak sytuacji wartość transportu nie jest wyliczana i wykazywana w zgłoszeniu INTRASTAT poprzez uwzględnienie jej w wartości statystycznej, ponieważ firma nie przekroczyła progu szczegółowego i nie ma obowiązku wypełniania pola 20 (Wartość statystyczna w PLN) w zgłoszeniu.
POLE 21 – Wypełniający – należy wpisać imię, nazwisko, numer telefonu i faksu oraz e-mail osoby upoważnionej do dokonania zgłoszenia oraz miejscowość i datę sporządzenia dokumentu.
POLE 22 – Numer identyfikacyjny VAT kontrahenta – w przypadku zgłoszenia
INTRASTAT w wywozie.
(Instrukcja wypełniania i przesyłania zgłoszeń INTRASTAT) – wyjaśnienia do pola 22.