Kasa zapomogowo-pożyczkowa – szkolenie 2024
Kasa zapomogowo-pożyczkowa to działalność gospodarcza, która działa u pracodawców, rozumianych w świetle prawa pracy. Wdrażanie nowych zasad funkcjonowania tychże kas jest niezbędne, a zaniechanie tego procederu może skutkować nawet zawieszeniem działalności. Wobec tego warto skorzystać ze szkolenia, dzięki któremu każdy może dowiedzieć się jak funkcjonują kasy zapomogowo-pożyczkowe, z jaką dokumentacją wiąże się prowadzenie KZP oraz jak w przypadku tego rodzaju działalności wyglądają kwestie podatkowe.
Zmiany w przepisach o KZP
11 października 2021 roku weszły w życie przepisy Ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o kasach zapomogowo-pożyczkowych. Ten akt prawny określił wiele zmian w ogólnie pojętym funkcjonowaniu KZP. Jeśli przyjrzeć się temu na spokojnie, to można zauważyć, że ustawa dotyka rozmaitych aspektów – począwszy od nazwy (niegdyś była to pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa, teraz: kasa zapomogowo-pożyczkowa), poprzez regulacje dotyczące statutu, a na kwestiach rozliczeniowych kończąc.
Kasy musiały wprowadzić zmiany ustawowe do 11 kwietnia 2023 r. jednakże, również w roku aktualnym, czyli 2024 ważne jest, aby pamiętać o wszystkich wymogach, które są określone w ustawie. Bardzo ważne jest zdobycie wiedzy na temat tego, jak działają kasy zapomogowo-pożyczkowe, zarówno od strony prawnej jak i funkcjonalnej. Trzeba także wiedzieć jak należycie prowadzić sprawy księgowe (np. zwolnienie z CIT).
Szkolenie z firmą PRESTIGE ECK
Szkolenie o zmianach wdrażanych w 2024 roku w kasach zapomogowo-pożyczkowych jest prowadzone przez firmę PRESTIGE Europejskie Centrum Kształcenia z siedzibą w Mikołowie. Zajęcia trwają łącznie 6 godzin i odbywają się zdalnie. Taki kurs jest tak samo honorowany jak wersja stacjonarna, a każdy uczestnik po pomyślnym ukończeniu szkolenia otrzymuje certyfikat potwierdzający.
Kto może skorzystać ze szkolenia?
Z naszego szkolenia najbardziej skorzystają:
- członkowie kas zapomogowo-pożyczkowej,
- pracownicy rozliczający kasy zapomogowo-pożyczkowe,
- pracownicy działów księgowości,
- członkowie zarządów KZP,
- członkowie komisji rewizyjnych KZP.
Kurs kierujemy do właśnie takiej grupy odbiorców, głównie z tego powodu, że na szkoleniu omawiane są przede wszystkim szerokie kwestie dotyczące funkcjonowania kas po wdrożeniu nowych przepisów.
Korzyści, które płyną ze szkolenia
Program szkolenia obejmuje kilka bardzo ważnych kategorii. Możemy wyróżnić pięć działów: wymogi formalne do założenia KZP, zmiany statutu, działalność KZP po wejściu w życie nowych przepisów, najczęstsze problemy związane z działalnością KZP, dokumentacja dotycząca członków i działalności KZP.
Szkolenie nauczy uczestników m.in. tego, jakie są wymogi formalne do założenia KZP, a mianowicie:
- rejestracja do Głównego Urzędu Statystycznego,
- nadanie nr REGON,
- dokumentacja do związku zawodowego oraz do pracodawcy,
- dokumentacja dotycząca rachunkowości.
Jeżeli chodzi o zmianę statutu KZP, to kursant dowie się:
- o podstawie prawnej tychże zmian oraz o kwestiach związanych z RODO,
- o prawach członków KZP oraz o obowiązkach organów KZP,
- jakie są zasady zmiany statutu KZP,
- jakie są rodzaje udzielanych pożyczek,
- jakie są obowiązuje terminy zwrotu wkładu członkowskiego w przypadku skreślenia listy członków KZP.
Na polu funkcjonowania KZP ze szkolenia dowiesz się:
- jakie są elektroniczne zasady wprowadzenia dokumentacji,
- czy zadłużenia członków KZP są problemem praktycznym,
- czy zgromadzenia KZP mogą się odbywać online,
- jakie są zasady ochrony danych osobowych,
- co się dzieje w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Uczestnicy szkolenia dowiedzą się także o:
- elementach obowiązkowych sprawozdania finansowego za rok 2022,
- czym jest zdolność sądowa KZP,
- zasadach potrąceń z wynagrodzenia zadłużenia pracownika względem kasy,
- kontroli KZP – jakie są organy kontrolujące kzp,
- rozliczaniach w ramach KZP.
Oprócz tego w ramach kursu zostaną przedstawione dokumenty związane z działaniem KZP, takie jak:
- deklaracja przystąpienia,
- wnioski o przyznanie pożyczki,
- sprawozdania finansowe.
To nie wszystko, czego możesz dowiedzieć się ze szkolenia. W celu poznania więcej szczegółów zapraszamy do zapoznania się z ofertą dostępną na stronie prestige-eck.pl
Kiedy odbędzie się szkolenie?
Najbliższy wolny termin szkolenia przypada na dzień 8.02.2024 roku. Jako, że jest to kurs online, można zapisywać się także drogą elektroniczną na stronie prstige-eck.pl po wyborze zgłoszenia firmowego lub indywidualnego.
Ile kosztuje szkolenie?
Cena szkolenia może wynosić kilkaset złotych brutto od osoby. Stawka ta nie jest stała, może zmieniać się w czasie – aktualna cena dostępna jest na naszej stronie internetowej. Na pewno dobrą wiadomością dla naszych kursantów jest to, że szkolenie może otrzymać dotację ze środków publicznych. W przypadku finansowania szkolenia z Bazy Usług Rozwojowych można uzyskać dotację nawet do 80% wartości szkolenia.
Jak poszerzać swoją wiedzę na temat KZP?
Często kursanci pytają o to, jak można kompleksowo poszerzyć swoje horyzonty wiedzy na temat kas zapomogowo-pożyczkowych. Temat ten jest złożony. Na pewno przydaje się tutaj znajomość przepisów z zakresu prawa administracyjnego, prawa pracy, a przede wszystkim wspomnianej Ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych. Bez wątpienia są to rozległe dziedziny, które nie zawsze można łatwo zrozumieć.
Dlatego też warto skorzystać ze szkolenia, które przygotowała firma PRESTIGE ECK. W sposób praktyczny podchodzimy do zagadnienia i przedstawiamy uczestnikom wszystkie najważniejsze aspekty zmian w KZP od strony praktycznej. Dzięki temu, że nasi prowadzący posiadają specjalistyczną wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie wykładowców, wiedza przekazywana jest rzetelnie, konkretnie i w sposób zrozumiały dla każdego kursanta.