Przejdź do treści
Jak zatrudnić cudzoziemca w 5 krokach? Wszystko, co musisz wiedzieć
15 stycznia 2024

Wydaje się, że czasy, kiedy to w polskich zakładach pracy pracowali jedynie nasi rodacy i rodaczki, a widok osoby pochodzenia niepolskiego był sporadyczny minęły bezpowrotnie. Dzisiaj każdy szanujący się pracodawca wie, że jakąś część jego podwładnych będą stanowili cudzoziemcy. Jest to zjawisko już bardzo powszechne, występujące nie tylko w Polsce. Jednakże zatrudnienie obcokrajowca może w oczach wielu przedsiębiorców stanowić nie lada problem. W związku z tym warto dowiedzieć się, jak zatrudnić cudzoziemca w 5 krokach, tak, aby było to skuteczne.

Cudzoziemcy czy tylko Polacy? Kogo bardziej się opłaca zatrudniać?

Osoby o różnym pochodzeniu przybywały na terytorium Polski od bardzo wielu lat. Jeśli ktoś pamięta historię ze szkoły średniej, to na pewno wie, że przed II wojną światową II Rzeczpospolita była krajem multikulturowym. Polki i Polacy stanowili jedynie nieco ponad 2/3 ludności, natomiast pozostała 1/3 to byli Ukraińcy, Żydzi, Białorusini, Niemcy i inni. Po II wojnie światowej sytuacja się zmieniła, głównie w wyniku przesunięcia granic i przesiedleń. Po upadku PRL-u i ukonstytuowaniu się III RP Polacy stanowili ponad 95% społeczeństwa. Dziś te proporcje znów się odwracają.

Już sam fakt przybycia 2 mln Ukraińców w 2022 roku z powodu wojny znacznie zmienił rozkład etniczny w społeczeństwie. A trzeba jeszcze pamiętać, że od paru lat rokrocznie tysiące przybyszów z Bliskiego i Dalekiego Wschodu szuka w naszym kraju lepszego życia. Wprawdzie nie można oczekiwać, że wszystkie te osoby, co do jednej zostaną u nas na stałe, ale na pewno będzie to większa część. A przecież powinniśmy się spodziewać, że w kolejnych latach będzie przybywać nam osób spoza Polski. Cudzoziemcy stanowią już obecnie znaczną część pracowników, a ich udział na rynku pracy będzie nadal rósł.

Wciąż gdzieś pokutuje stereotypowe myślenie, że cudzoziemcy to osoby o niskich kwalifikacjach, pracujący za najniższe możliwe stawki, przez co odbierają oni pracę Polakom. Nie jest to zgodne z prawdą. Wiele osób zza granicy to wykształceni specjaliści, byli przedsiębiorcy, a także osoby wykwalifikowane do pełnienia funkcji menedżerskich i kierowniczych. Będąc więc polskim pracodawcą, musisz zdawać sobie sprawę, że zatrudnianie cudzoziemców to nie tylko pozyskiwanie tzw. „taniej siły roboczej”. To bardzo często dodanie do swojej firmy ogromnej wartości, która przełoży się na zwielokrotnienie Twoich zysków.

Szkolenie – 5 kroków jak zatrudnić cudzoziemca

Jeśli jakiś przedsiębiorca dotychczas zatrudniał jedynie Polaków i nie miał okazji dać pracy obcokrajowcowi, to może napotkać na nie lada problem. Dlatego też warto zapisać się na szkolenie jakim jest: 5 kroków jak zatrudnić cudzoziemca. Dzięki naszemu kursowi zdobędziesz praktyczną wiedzę na temat tego jak wyglądała cała procedura. Każdy krok jest omawiany ze szczególnym uwzględnieniem przepisów prawa, ale też praktyczny aspektów zatrudniania obcokrajowców.

1 Krok – Poznaj ich i dowiedz się, jak się mogą Tobie przydać

Jeśli Twoja firma zatrudniała już kiedyś Polaków, to na 100% ktoś w przedsiębiorstwie przeprowadzał rozmowy rekrutacyjne. Pozwalają one tak naprawdę dowiedzieć się, kto stara się o pracę i czy opłaca się tę osobę zatrudnić i jej zaufać. Nie inaczej jest w przypadku cudzoziemców. Trzeba jednak zważać na takie kwestie jak delikatne aspekty kulturowe czy bariera językowa. Warto wiedzieć, jak dobrze rozmawiać z zagranicznymi kandydatami na dane stanowisko.

2 Krok – Nie bój się poprosić o okazanie dokumentów

Legalne zatrudnienie cudzoziemca to podstawa. Bez tego w ogóle nie ma co się zabierać do rzeczy. Nie obawiaj się prosić o dokumentacja – osoba zza granicy, która chce pracować w Polsce musi ją posiadać, a także udowodnić legalność swojego przebywania na terytorium RP. Zapytaj, czy kandydat ma paszport, wizę, kartę pobytu czy też decyzję wojewody i Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców.

3 Krok – Papierkowa robota…

Jeśli od strony formalnej pobyt cudzoziemca jest w porządku, to teraz Ty, jako pracodawca musisz złożyć odpowiednią dokumentację do PUP i UW. Nie zapomnij przygotować takich dokumentów jak oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy.

4 Krok – Pamiętaj, że w niektórych przypadkach nie potrzeba dokumentacji legalizującej pracę

Jako polski pracodawca możesz w swojej karierze spotkać się z bardzo różnymi przypadkami kandydatów na pracę. Możesz choćby natrafić na takiego kandydata, który będzie posiadał pobyt stały. W innych przypadkach całkiem możliwe, że trafisz na ucznia, studenta czy absolwenta wyższej uczelni.

5 Krok – Załóż nowoczesną e-teczkę

W dzisiejszych czasach wszystkie dokumenty, dotyczące zarówno pobytu jak i zatrudnienia pracownika z zagranicy zgromadzisz w nowoczesnej e-teczce. Na naszym szkoleniu dowiesz się, jakie dokumenty konkretnie powinna zawierać e-teczka. Uzyskasz też cenną informację na temat tego, jakich dokumentów powinien dostarczyć cudzoziemiec już po zakończeniu pracy.

Zatrudnianie cudzoziemców, a nowoczesny pracodawca

Nowoczesny pracodawca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że musi posiadać wiedzę na temat przyjmowania cudzoziemców na różne stanowiska. Trzeba być otwartym na pracowników z takich państw ja Ukraina, Białoruś, Rosja, a nawet Pakistan, Afganistan, Indie czy Chiny. Każdy, kto chce legalnie wykonywać pracę w Polsce musi przejść odpowiednie procedury. Dlatego, jeśli myślisz o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, to koniecznie zapisz się na nasze szkolenie: 5 kroków jak zatrudnić cudzoziemca.