Przejdź do treści
Co to jest ubezpieczenie D&O?
20 lutego 2024

Każdy z nas w swoim życiu objęty jest prędzej czy później różnym rodzajem ubezpieczenia. Pojęcie to jest bardzo szerokie i nie wszyscy będziemy mieli jedno wyobrażenie na ten temat. Ubezpieczenie może być zdrowotne albo w kredycie, dotyczyć samochodu, domu, a nawet sprzętu elektronicznego, istnieją też polisy, z których środki wypłacane są członkom rodziny w przypadku śmierci ubezpieczonego. W biznesie istnieje jeszcze jeden rodzaj ubezpieczenia, który jest bardzo ważny, a mianowicie ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności cywilnej, znane też jako ubezpieczenie D&O. Obejmować może ono członków władz spółek, a także inne osoby na ważnych, kierowniczych stanowiskach w firmie. 

Po co członkom zarządu spółki ubezpieczenie?

Pytania o ubezpieczenie najczęściej zaczynają się od „dlaczego…”, „po co…” albo „w jakim celu”. Każde ubezpieczenie, w tym ubezpieczenie D&O opiera się na prostej idei – ma chronić osobę ubezpieczoną przed konsekwencjami najrozmaitszych, przykrych sytuacji, które przecież od czasu do czasu zdarzają się w życiu każdemu. Odpowiedzialność cywilna jest to taka sfera życia, w której nie brakuje sytuacji narażających nas na proces sądowy czy stratę majątkową. Szczególnie osoby, które pełnią najważniejsze role w firmie muszą zadawać sobie sprawę, że w przypadku zaistnienia szkody będą za nią odpowiadać.

Dlaczego warto się ubezpieczać w zakresie odpowiedzialności cywilnej?

Niejedno przedsiębiorstwo działa w ten sposób, że podejmuje szerokie działania na rynku. Nic więc dziwnego, że zdarzają się takie sytuacje, kiedy powstaje szkoda, co może mieć miejsce w wyniku zwykłego ludzkiego błędu, niedopatrzenia, przeciążenia pracą czy też nieszczęśliwego wypadku. Im więcej ludzi jest zatrudnionych w firmie, tym większe prawdopodobieństwo, że takie szkody będą od czasu do czasu zgłaszane. A wiadomo, że za wszystko, co dzieje się w firmie przede wszystkim odpowiada kierownictwo. Aż strach wyobrazić sobie jak duże koszty ponosiliby członkowie zarządów, dyrektorzy i menedżerowie, gdyby nie byli objęci ubezpieczeniem. Dlatego właśnie warto zainteresować się polisą.

Jakie korzyści tak naprawdę daje ubezpieczenie D&O?

Wszystko zależy oczywiście od tego, jak szeroka jest oferta danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj ubezpieczenie D&O daje takie korzyści jak:

 • pokrycie kosztów w związku z likwidacją szkody,
 • pokrycie kosztów obrony w sądzie,
 • pokrycie kosztów postępowań sądowych,
 • pokrycie kary administracyjnej,
 • pokrycie kaucji,
 • pokrycie kosztów wizyty u psychologa,
 • pokrycie kosztów działań PR na rzecz poprawy wizerunku firmy.

Wszystko to, co praktycznie obejmuje ubezpieczenie zawsze możesz znaleźć w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Jak w praktyce może się przydać szkolenie z ubezpieczenia D&O?

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach można samemu sprawdzić właściwie każdy aspekt, który dotyczy ubezpieczenia z zakresu odpowiedzialności cywilnej. Przecież dostępne są filmy instruktażowe, darmowe artykuły na blogach branżowych, zawsze też dostępna jest taka opcja, że można pobrać dokumenty w pdf na ten temat. Jednak nic tak nie przyswaja wiedzy teoretycznej i nie zapoznaje człowieka z praktycznymi aspektami sprawy jak rzetelny, merytorycznie poprowadzony kurs. Dlatego też zachęcamy do wzięcia udziału w naszym szkoleniu UBEZPIECZENIE D&O W PRAKTYCE. Każdy uczestnik dowie się, jak wygląda skuteczne zarządzanie ryzykiem w zakresie odpowiedzialności cywilnej oraz jak wyglądają kluczowa aspekty ubezpieczenia D&O. 

Jaki zakres wiedzy przyswaja sobie uczestnik szkolenia?

Wiemy już, jaki jest główny temat szkolenia UBEZPIECZENIE D&O W PRAKTYCE, ale co konkretnie omawiane jest w trakcie kursu? Otóż każdy uczestnik dowie się:

 • jak powinna wyglądać umowa ubezpieczenia D&O,
 • na czym polega majątkowa, osobista odpowiedzialność osób na stanowiskach kierowniczych,
 • czym jest ubezpieczenie D&O,
 • czym jest darzenie szkodowe i co oznacza dla osób odpowiedzialnych,
 • na czym polega optymalizacja ochrony,
 • jak ubezpieczenie D&O działa w praktyce – konkretne przykłady z życia.

Gdy ukończysz nasze szkolenie otrzymasz certyfikat potwierdzający zdobytą przez Ciebie wiedzę oraz nabyte umiejętności.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?

Szkolenie UBEZPIECZENIE D&O W PRAKTYCE skierowane jest przede wszystkim do:

 • członków zarządów i rad nadzorczych spółek,
 • menedżerów,
 • dyrektorów,
 • wszystkich innych osób pełniących decyzyjne i odpowiedzialne funkcje kierownicze w firmie.

Ponadto kursantem może być każdy, kogo interesuje niniejsza dziedzina. 

Terminy i dostępność szkolenia

Najbliższy dostępny termin szkolenia UBEZPIECZENIE D&O W PRAKTYCE przypada na 15 marca 2024 roku. Szkolenie odbędzie się w Katowicach, na ul. Szybowcowej 1A w Hotelu Silesian. Możliwe jest także zorganizowanie szkolenia na zamówienie, w dogodnym dla Ciebie terminie. Jeśli interesuje Cię ta druga opcja, to możesz wysłać zlecenie poprzez naszą stronę internetową.