Każde przedsiębiorstwo, które swoją działalność opiera na składowaniu, przeładowywaniu oraz przygotowywaniu towarów do wysyłki potrzebuje skutecznej organizacji pracy. Współcześnie zadania magazynów są rozbudowane – nie ograniczają się tylko do przechowywania ładunku, ale pełnią też rolę miejsca klasyfikacji towaru oraz kompleksowego planowania transportu, a ponadto to właśnie w magazynach rozpoczyna się realizacja zleceń klientów. Odpowiednie gospodarowanie tymi miejscami zależy w dużej mierze m.in. od rodzaju magazynów, ale trudno zaprzeczyć, że w takim zarządzeniu kluczowe znaczenie ma wykorzystanie adekwatnego rodzaju opakowań towaru.
Rola gospodarki magazynowej w działalności przedsiębiorstwa
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż kluczem do sukcesu – a tym samym wygenerowania jak największego zysku – są prawidłowe funkcjonowania magazynów. W dobie powszechnej cyfryzacji i informatyzacji najnowocześniejsze narzędzia pracy są wręcz niezbędne, aby osiągnąć upragniony efekt. Technologia operacji magazynowych i jej efektywne zastosowanie w firmie często stanowi „być” albo „nie być” na rynku.
Magazyny dzisiaj mogą służyć w bardzo wielu celach. Czasem jest to po prostu składowanie. Niekiedy przeważnie w tych miejscach odbywają się czynności załadunkowe i wyładunkowe. W innych przypadkach mamy do czynienia z magazynami produkcyjnymi – co z kolei wymaga zaprojektowania, wykorzystania poszczególnych urządzeń. Od tego wszystko zależy tempo pracy, jakość wykonanego zlecenia oraz poziom konkurencyjności wobec innych firm w tej samej branży biznesowej.
Rozwój gospodarki magazynowej
Gdybyśmy sięgnęli po źródła historyczne lub obejrzeli rzetelnie nakręcony film opowiadający o rozwoju przemysłu w XIX wieku, zobaczylibyśmy magazyny, głównie jako pomieszczenia, gdzie składowane są towary. Pracownicy przychodziliby tylko po to, aby umieścić tam nowy towar lub zabrać już zalegający. Poza tym niewiele by się działo. Jest to tak bardzo różne od współczesnych realiów pracowniczych.
Z czasem technologia zaczęła wręcz galopować, a dzięki temu możliwy stał się także rozwój gospodarki magazynowej. Nowatorskie rozwiązania w postaci kolejnych maszyn, urządzeń i usprawnień znacznie przyczyniły się do poprawy funkcjonowania magazynów. Było to też konieczne z uwagi na zmieniające się realia rynkowe. Magazyn musiał zacząć pełnić więcej funkcji niż tylko składowisko towarów. Firma, która się do tego nie dostosowała i nie rozwinęła swojej gospodarki magazynowej najzwyczajniej w świecie nie wytrzymywała konkurencji.
Dziś praktycznie wszystko odbywa się w systemach informatycznych. To powoduje, że zarządzanie magazynami w XXI wieku, to nie tylko organizacja tradycyjnych metod składowania, ale też biegła umiejętność w posługiwaniu się aktualnie dostępnymi narzędziami oraz otwartość na coraz to nowe, pojawiające się rozwiązania.
Na czym polega organizacja gospodarki magazynowej?
Jest to temat tak szeroki, że należałoby to omówić bardziej szczegółowo w całej serii wykładów, w związku z czym nie sposób wszystkiego opisać w jednym artykule. Jakkolwiek można pokusić się o najbardziej ogólnikową diagnozę dobrze zorganizowanej gospodarki magazynowej. Taka organizacja to przede wszystkim wytyczenie konkretnych zadań wszystkim pracownikom danego magazynu, umiejętność zarządzania liczbą, wielkością oraz rodzajem składowanych zasobów, czy też skuteczne zaplanowanie organizacji funkcjonowania magazynów w perspektywie krótko- i długoterminowej. Niezwykle ważne jest to, jak przebiega praca magazynu w zintegrowanych łańcuchach dostaw. Aby wytrzymać wymagania współczesnego rynku, przedsiębiorstwo musi na tym polu wypełniać zadania w sposób jak najbardziej skuteczny.
Co koniecznie trzeba wiedzieć o opakowaniach w gospodarce magazynowej?
Jednym z kluczowych aspektów w technologii magazynowej jest dostosowanie operacji magazynowych do poszczególnych części magazynu, w tym do działu opakowań. Aby przeprowadzić to skutecznie, należy wiedzieć jakie są rodzaje opakowań, jakie funkcje pełnią każde z nich, jakie są ich sposoby oznaczenia oraz jakie wymogi ekologiczne musi spełniać każde opakowanie. Charakterystyka technologicznego procesu magazynowania w oparciu o opakowania wymaga bardzo dobrego przygotowania merytorycznego pracowników. Aby im to zapewnić oraz wyposażyć ich w umiejętności niezbędne do skutecznej pracy magazynowej warto skorzystać ze szkolenia OPAKOWANIA W GOSPODARCE MAGAZYNOWEJ.
Program szkolenia OPAKOWANIA W GOSPODARCE MAGAZYNOWEJ
Firma PRESTIGE Europejskie Centrum Kształcenia organizuje kurs OPAKOWANIA W GOSPODARCE MAGAZYNOWEJ. Szkolenie to oparte jest na swoim programie, w ramach którego zostanie objaśnione:
- jakie są rodzaje, funkcje i oznakowania opakowań,
- jak wygląda organizacja efektywnej gospodarki magazynowej w kontekście opakowań,
- jakie znaczenie ma oznakowanie opakowań dla prawidłowej identyfikacji miejsc składowania,
- jakie są uwarunkowania funkcjonowania gospodarki magazynowej w kontekście opakowań,
- jakie są dokumenty normujące procedury inwentaryzacyjne w związku z produkcją odpadów po opakowaniach.
Po bardziej szczegółowy opis i program szkolenia zapraszamy na naszą stronę internetową.
Jakie korzyści daje szkolenie?
Osoby, które są na naszej stronie po raz pierwszy mogą sobie zadawać pytanie czy w ogóle warto zapisać się na nasz kurs? Szkolenie OPAKOWANIA W GOSPODARCE MAGAZYNOWEJ daje uczestnikom wymierne korzyści, takie jak:
- znajomość przepisów prawa mówiących o sposobie użycia i wykorzystania opakowań,
- umiejętność pozwalająca na dokonanie właściwej oceny składowania opakowań w magazynach oraz określenie czynników powodujących przestoje w pracy,
- umiejętność prawidłowego oznakowania opakowań na potrzeby zastosowania automatycznej identyfikacji,
- znajomość systemu znakowania oraz identyfikacji towarów w opakowaniach jednostkowych oraz zbiorczych,
- wiedza na temat temat tego, jakie są zasady znakowania ładunków w opakowaniach.
Kurs z całą pewnością wyposaży każdego uczestnika w merytoryczną wiedzę oraz da mu praktyczne umiejętności. Dzięki temu firma zyska pracownika, który będzie mógł w odpowiedni sposób zając się organizacją opakowań w gospodarce magazynowej.
Jeśli zainteresowało Cię nasze szkolenie, to więcej dowiesz się, klikając w ten link: OPAKOWANIA W GOSPODARCE MAGAZYNOWEJ