- Oferta
- Logistyka, transport, spedycja
INNOWACYJNE TECHNOLOGIE MAGAZYNOWANIA (2 dni)
Podczas szkolenia będzie można zapoznać się z różnymi technologiami stosowanymi w magazynowaniu. W postaci wykładu wprowadzającego w zagadnienie, filmów ilustrujących technologie stosowane w przedsiębiorstwach zagranicznych, prostych ćwiczeń oraz zaprezentowanych rozwiązań informatycznych możliwych do zastosowania w magazynach, uczestnicy szkolenia będą mieli…
Cele i korzyści
Podczas szkolenia będzie można zapoznać się z różnymi technologiami stosowanymi w magazynowaniu.
W postaci wykładu wprowadzającego w zagadnienie, filmów ilustrujących technologie stosowane w przedsiębiorstwach zagranicznych, prostych ćwiczeń oraz zaprezentowanych rozwiązań informatycznych możliwych do zastosowania w magazynach, uczestnicy szkolenia będą mieli sposobność zainspirowania się do wprowadzenia ewentualnych zmian w magazynie obecnie eksploatowanym w swoim przedsiębiorstwie, pod kątem wdrożenia w nim innowacyjnych rozwiązań.
W trakcie ćwiczeń uczestnicy szkolenia zapoznają się z zasadami tworzenia globalnych oznaczeń dla składowanym w magazynie opakowań z materiałami w kontekście różnorakich forma opakowaniowych. Będą mieli również możliwość praktycznego zetknięcia się pełnowymiarowym systemem informatycznym klasy WMS wykorzystującym urządzenia do skanowania kodów kreskowych.
Szkolenie przeznaczone jest dla osób praktycznie organizujących i realizujących procesy magazynowania. Korzyść ze szkolenia wyniosą zarówno kierownicy magazynów jak i magazynierzy, którzy w niedalekiej przyszłości będą spotykać się z tendencjami związanymi z innowacyjnymi cechami współczesnych magazynów. W szkoleniu powinny wziąć udział również osoby odpowiedzialne za zarządzanie łańcuchami dostaw, w których magazyn jest jednym z ogniw. Tematyka szkolenia jest z natury rzeczy przekrojowa, więc nie powinno w nim zabraknąć również decydentów i kierowników wyższego szczebla.
Uczestnicy szkolenia zostaną wyposażeni w praktyczną wiedzę o tym, w jaki sposób należy podchodzić do organizacji magazynowania materiałów przemieszczanych w globalnych sieciach dostaw z uwzględnieniem międzynarodowych standardów wymiany informacji o materiałach oraz o ładunkach otrzymywanych i ekspediowanych do / z magazynu.
Program szkolenia
Współcześnie rozumiane magazynowanie to nie jest składowanie przypadkowych towarów w przypadkowo wybranej przestrzeni składowania. Współczesny magazyn nie jest autonomicznym tworem konsumującym przedmioty jego działania i nie działa w oderwaniu od otoczenia zewnętrznego. Każdy magazyn przyjmuje materiały od dostawców i ekspediuje je do odbiorców. Z tego prostego faktu wynika fundamentalne przeznaczenie magazynu: poprzez operacje i czynności wykonywane w nim wykonywane, magazyn zawsze obsługuje jakiś łańcuch dostaw o długości odpowiadającej co najmniej trzem ogniwom. W tym kontekście mówimy zatem o materiałach „przed magazynem”, materiałach „w magazynie” oraz o materiałach „za magazynem”. Takie podejście pozwala budować skalowalny ciąg zdarzeń zachodzących w łańcuchach dostaw o dowolnej długości a związanych z przepływem materiałów, właśnie tych, które na chwilę zatrzymano w magazynie. Magazyny działają również w ograniczonych łańcuchach dostaw, w których dostawcą i odbiorcą jest hala produkcyjna. Magazyn wówczas jest dostawcą surowców i odbiorcą produktów finalnych przemieszczanych w zamkniętym przepływie fizycznym, ale działającym zgodnie z uwarunkowaniami określonymi dla przepływów otwartych.
1. Zadania magazynów w zintegrowanych łańcuchach dostaw
2. Podstawowe wiadomości w zakresie procesu magazynowego oraz jego składowych elementów
- rodzaje procesów magazynowych oraz ich wpływ na przepływ i składowanie materiałów w magazynie
- postać fizyczna dostarczanych, składowanych, kompletowanych oraz wydawanych z magazynu materiałów
- urządzenia magazynowe dla realizacji czynności procesu magazynowego
- obiekty magazynowe
- systemy sterowania procesami magazynowymi
3. Nowoczesne urządzenia technologicznego wyposażenia magazynów
- charakterystyka i podział wyposażenia magazynowego
- urządzenia do składowania
- magazynowe środki transportowe
- pomocnicze urządzenia magazynowe
- wytyczne doboru urządzeń magazynowych do realizacji czynności procesu magazynowego
4. Warunki i wymagania standardów ISO 9001:2000 w odniesieniu do Systemu Jakości procesów magazynowych
5. Aspekty efektywnego zarządzania magazynem w kontekście łańcucha dostaw
6. Globalny system GS1 (Global System One) – zasady unikalnego oznaczania opakowań jednostkowych, zbiorczych i logistycznych zawierających materiały składowane w magazynie
7. Stosowanie bezpiecznych kodów kreskowych i uzgodnionych w skali międzynarodowej etykiet logistycznych
8. Reguły rejestrowania danych o składowanych materiałach w systemie WMS w konfrontacji z systemem klasy ERP (Enterprise Resorce Planning)
9. Techniki ADC (automatyczne przechwytywanie danych) stosowane we współczesnych magazynach, dobór odpowiedniej klasy sprzętu do realizacji przyjętego procesu magazynowego
10. Prezentacja zasad i uwarunkowań dla efektywnego śledzenia pochodzenia towarów spożywczych wg wymagań Unii Europejskiej
11. Ćwiczenia w zakresie identyfikowania towarów wg standardów Systemu GS1
12. Ćwiczenia w zakresie generowania standardowej etykiety logistycznej GS1
13. Ćwiczenia w zakresie budowania hierarchii opakowaniowej z uwzględnieniem standardów Systemu GS1
14. Prezentacja systemu informatycznego klasy WMS
15. Ćwiczenia w zakresie prawidłowego interpretowania danych rejestrowanych w systemie WMS
16. Trendy rozwojowe w światowych rozwiązaniach automatycznej identyfikacji (RFID, EPC, EPCglobal)
Cena i zapisy
Szkolenie na zamówienie